Интервју

filter

Монументалната архитектура како уметничка скулптура низ објективот на Ерина Богоева

„Македонската архитектурална скулптура“ е седмата самостојна изложба на фотографии што ќе ја претстави Ерина Богоева на 9 октомври 2023 година, со почеток во 20 часот, во изложбениот простор на Младинскиот култур
Read more

Надија Реброња: Во Скопје се шета по ритамот на музиката на уличните музичари, а низ Вардар тече поезија

Српската поетеса и есеистка Надија Реброња (1982), во текот на јуни годинава беше на писателска резиденција во Скопје, во рамки на резиденцијалната програма на издавачката куќа „Готен“, која е поддржана од Европс
Read more

Ерина Богоева: Ако се спасиме себе си, тогаш сме на чекор поблиску да го спасиме и светот

Во Национална Галерија На Македонија - Мала Станица овој четврток, 22 јуни, во 19 часот ќе биде отворена изложбата „Родовите приказни низ објективот на Ерина Богоева“, која ќе биде изложена и следните седум дена.
Read more

Јосип Коцев: Сакам напишаното јасно и гласно да му зборува на читателот

Поетската биографија на Јосип Коцев неретко може да го наведе читателот дека се работи за човек со многу повеќе лета зад себе.
Read more
play_arrow
filter

Тамара Тодевска: Публиката веќе ја пее „Nijagara“

Македонската поп-пејачка Тамара Тодевска го објави нејзиниот нов сингл „Nijagara“ на 22 март и песната веќе има над 119.000 прегледи на нејзиниот YouTube канал.
Read more

Атанас Атанасовски: Скопската публика најдобро ме „конта“

Актерот, или како што тој за себе вели – забавувач – Атанас Атанасовски, ѝ е добро познат на македонската театарска публика, како дел од ансамблот на Театар Комедија.
Read more
play_arrow

Шешов: Науката знае каде може да се случи земјотрес, но не може да предвиди кога

Науката нема интерес да предвидува, иако однапред знае каде каде може да се случат земјотреси, бидејќи постојано со инструменти го следи движењето на земјината кора, но е многу несериозно, неодговорно, непринципиелно и не е базирано на фак
Read more

Книжевен разговор со Храмина, блог за сите љубители на македонскиот јазик

Во последните неколку години се чини дека во македонската јавност има зголемена потреба за грижа и нега на македонскиот јазик, но и на македонската книжевност.
Read more

Интервју со Томас Естрани од познатиот шведски бренд: H&M и Скопје ги очекува долг пат заедно

Отворањето на првата продавница на шведската модна компанија H&M во Скопје ја разбранува јавноста – возбуда за доаѓањето на моден бренд со пристапни цени што е веќе добро познат на македонските потрошувачи, а
Read more

Интервју со Enroll – победничката идеја на Startup Weekend Skopje 2022

Read more

Интервју со селекторот Благоја Милевски

Македонската фудбалска репрезентација беше на чекор од пласман на Светското Првенство во Катар оваа година.
Read more

Интервју со Боро Смилковски - креаторот на ТФТ, новото чудо во мак-баскетот

Екипата на ТФТ е најпријатното изненадување во досегашниот дел од сезоната. Маалскиот клуб од Тафталиџе прераснува во значаен фактор во мак-баскетот.
Read more
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more