Софтвер

Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Московската компанија Sistemma создаде свој конкурент на ChatGPT на OpenAI, кој работи целосно на домашни сервери и на руски јазик. Проектот беше откриен во неделата на официјалната веб-страница на ИТ компанијата.
Read more

Instagram смета дека нема доволно реклами, ќе ги праќа во нотификации

Ве нервираат рекламите на Instagram? Се плашиме дека оваа социјална мрежа не ја интересира вашето мислење - стигнуваат уште реклами.
Read more

Шест знаци дека некој ви го шпионира компјутерот

Во денешно време, кога поголемиот дел од работата, личните преписки и финансиските трансакции ги обавуваме преку интернет, потребно е да знаеме како да се заштитиме.
Read more

TikTok во САД воведува нови опции за помлади од 18 помалку да го користат

Социјалната мрежа TikTok објави дека ќе им овозможи на американските корисници помлади од 18 години да го ограничат пристапот на еден час дневно, што е една од најрадикалните одлуки во обид да се ублажи употребата на социјалната мрежа од с
Read more

YouTube Music им овозможи на корисниците да создадат своја радио станица

Google им овозможи на корисниците на стриминг сервисот YouTube Music да создаваат свои радио станици базирани на специфични изведувачи, како и да подесуваат алгоритам кој ќе одлучува кои песни ќе се пуштаат.
Read more

Пет совети како да ја забрзате работата на вашиот компјутер

Како што вашиот компјутер старее, а софтверот и апликациите имаат сè поголеми бнарања, во одреден момент ќе наидете на забавување на перформансите на конфигурацијата.
Read more

Viber го растовари почетниот екран

Viber јасно ги разграничи приватните разговори со групирање на пораките што ви ги испраќаат брендовите во посебен простор.
Read more

Apple го објави iOS 16.3: Голем фокус на безбедноста

Минатата недела Apple објави дека ажурирањето на iOS 16.3 ќе пристигне неделава и таа надградба стигна вчера со главен фокус на безбедноста.
Read more

Microsoft веќе нема да продава лиценци за Windows 10

Microsoft соопшти дека ќе престане да продава лиценци за Windows 10 од 1 февруари оваа година.
Read more

TikTok призна - неговите вработени можат да одлучат што ќе биде вирално

TikTok за Forbes го потврди она што беше јавна тајна - фактот дека неговите вработени во САД имаат способност да „бустаат видеа за на заедницата да ѝ претстават познати личности и нови креатори“.
Read more

Опасен тројанец демне на лажен сајт за апликацијата Zoom

Хакерите користат модифицирана програма за инсталирање Zoom за да ги измамат луѓето да инсталираат малициозен софтвер IcedID на нивните системи, предупредија истражувачите од Cyble Research & Intelligence Lab
Read more

Чао засекогаш, Windows 7

Microsoft повеќе нема да испраќа безбедносни „закрпи“ за стариот оперативен систем.
Read more
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more