Веднаш избришете ги: Апликации што крадат банкарски податоци и „чистат“ сметки

Објавен е извештај за пет малициозни апликации кои се доста популарни во европските земји.

Овие апликации беа преземени стотици илјади пати и го содржеа банкарскиот тројанец Anatsa. Ги открила компанијата ThreatFabric, која за Bleeping Computer изјавила за кои апликации станува збор.

Најтаргетирани корисници се во ОК, Чешка, Германија, Словачка, Словенија и Шпанија. Најпрво на мета беа само корисниците на Samsung, но подоцна и други.

Станува збор за следните апликации:

1. Phone Cleaner - File Explorer

2. PDF Viewer - File Explorer

3. PDF Reader - Viewer & Editor

4. Phone Cleaner: File Explorer

5. PDF Reader: File Manager

Лажните апликации беа маскирани како апликации за читање PDF-датотеки или чистење на телефонот, и беа така дизајнирани да стигнат до топ листите за нов бесплатен софтвер, што ќе ги зголеми нивните шанси да допрат до повеќе корисници.

Се верува дека тие биле преземени меѓу 150.000 и 200.000 пати пред да бидат отстранети од Play Store, и користеле процес во повеќе чекори за „заразување“ на уредите без интеракција со корисникот. Ако ги имате, избришете ги од телефонот веднаш.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Софтвер

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Read more
 

Гик

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Читај повеќе

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се крие под мразот на Антарктик?

Читај повеќе

Зошто ладниот воздух има поинаков мирис?

Читај повеќе

Што не треба да правите додека се полни телефонот?

Читај повеќе