МК сцена

filter

16 октомври 2007, загина Тоше Проески

На денешен ден, македонската и балканската музичка мега-ѕвезда Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа на автопатот Загреб – Липовац, кај местото Нова Градишка, во Хрватска.
Read more
play_arrow

5 октомври 2007, последниот концерт на Тоше

На денешен ден во 2007 година најпознатиот македонски пејач и балканска ѕвезда, Тоше Проески, го одржа својот последен концерт пред трагичната сообраќајка 11 дена подоцна.
Read more

„Преспав“ бара две деца за улоги во новата сезона

Популарната македонска серија сепак ќе има уште едно продолжение, а за новата сезона во тек е пријавување за кастинг на две момчиња.
Read more

Почнува 36-тото издание на Макфест

Триесет и шестото  издание на Фестивалот на музика „Макфест“ ќе се одржи денеска и утре.
Read more

Откажани фестивалите Skopje sounds good и Skopje calling

Read more
play_arrow

Кој сѐ ќе настапи вечер на Здраво Млади 11?

Дојде денот кога по единаесетти пат во Младинскиот културен центар во Скопје ќе се одржи фестивалот Здраво Млади на кој ќе настапат три домашни и седум странски уметници.
Read more
play_arrow
filter

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Новата инкарнација на „Д.Н.О“ во состав Владимир Поп-Христов, Тони Мичевич и Михаил Парушев го објави новиот сингл „Чувај ме“, во очекување на следниот албум.
Read more
play_arrow

Уште еднаш, овојпат без солзи: „Архангел“ се поезијата на Скопје

Многу пати сум го кажала ова, но со секое слушање/навраќање на „Архангел“ откривам нови слоеви на нивниот музичко-поетско-општествен гениј и не можам поинаку освен да се предадам и да се восхитувам.
Read more

Ристо Вртев: Песните на „Архангел“ сега ми будат поинакви емоции од времето кога беа напишани

Tрадиционално, во соработка со град Скопје, на 26 јули во 21 часот во Градскиот Парк ќе се одржи концертот „Филхармонија на отворено“.
Read more
play_arrow

Нова изведба и спот за легендарната „Лихнида“

Битолчанецот Никола Зацески се пофали со одлична изведба на македонскиот хит „Лихнида кајче веслаше“ проследен со видео-запис.
Read more

„Фолтин“ утре го промовираат новото ЕП „Симултан бакнеж“

Македонскиот бенд „Фолтин“ соопшти дека утре, 1 јули, ќе се одржи промоција на новото ЕП „Симултан бакнеж“.
Read more
play_arrow

Шпанскиот постпанк бенд Belgrado ќе настапи на Здраво Млади

Традиционалниот скопски фестивал откри уште еден бенд кој ќе го разубави овогодинешното издание.
Read more
реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more