Тенис

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Вториот светски тенисер, Шпанецот Рафаел Надал е принуден поради болки во грбот да го откаже учеството на АТП турнирот од серијата 500 во Ротердам што ќе се игра од 1 до 7 март, соопштија денеска организаторите.

Турнирот во Доха без најдобрата светска тенисерска Барти

Светскиот рекет број 1 во женска конкуренција, Австралијката Ешли Барти, поради повреда на левата нога, се откажа од настап на ВТА турнирот од серијата 500, Катар Опен, што е на распоредот идната недела, објавија денеска организаторите.

Ѓоковиќ откри со каква повреда се здоби на АО, ќе паузира еден месец

Новак Ѓоковиќ го освои Австралија Опен со победата над Русинот Данил Медведев по игра од еден час и 53 минути, но во средината на турнирот српскиот тенисер почна да се жали на повреда која се влоши.
play_arrow

Ѓоковиќ по деветти пат го освои Австралија Опен

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е победник на годинашното издание Австралија Опен.
play_arrow

Втора титула за Осака на Австралија Опен

Јапонската тенисерка Наоми Осака победи на годишново издание на Австралија Опен, совладувајќи ја денеска во финалето Американката Џенифер Брејди со 2:0 во сетови (6-4 и 6-3).
play_arrow

Медведев го победи Циципас и се пласираше во финалето

Рускиот тенисер Данил Медведев е противникот на Новак Ѓоковиќ во финалето на Австралија Опен.
play_arrow

Новинарите ја расплакаа Серена: Дали е ова збогум?

По поразот во полуфиналето на Австралија Опен од Јапонката Наоми Осака со 6:3 и 6:4, американската тенисерка Серена Вилијамс (39) се расплака и ја прекина прес-конференцијата по низата прашања на новинарите кои ѝ

Ѓоковиќ го победи Карацев и избори финале

Српскиот тенисер број 1, Новак Ѓоковиќ по деветти пат се пласира во финалето на Грен слемот Австралија Опен. Тој претпладнево го совлада Русинот Аслан Карацев со 6:3, 6:4 и 6:2.

Брејди против Осака во финалето на Австралија Опен

Американската тенисерка Џенифер Брејди утринава ја победи Каролина Мухова од Чешка со 6:4, 3:6 и 6 4 и се пласира во финалето на Австралија Опен.
play_arrow

Надал водеше 2-0, но Циципас го испрати дома

Шестиот тенисер во светот Стефанос Циципас ќе игра во полуфиналето на Австралија Опен.

Медведев се пласираше во полуфиналето на Австралија Опен

Рускиот тенисер Данил Медведев се пласираше во полуфиналето на Австралија Опен откако го победи Андреј Рубљов.
play_arrow

Ѓоковиќ се избори за деветто полуфинале на Австралија Опен

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ попладнево се врати од брејк негатива во третиот и во четвртиот сет, во кој спаси и сет топка на противникот, за на крајот да го совлада Александер Зверев со 3:1 (6-7, 6-2, 6-4 и 7-6) и по деветти п