Хроника

АХВ постапи по две нотификации за увезен небезбеден сусам од Индија

Како контакт точка за Системот за брзо предупредување за храна и храна за животни (Rapid Alert System for Food and Feed) на Европската Унија, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) има добиено три нотификации за увоз на небезбеден сусам
Read more

Евакуирано семејство заглавено на Попова Шапка

Тетово, 26 јануари 2021 (МИА) – Семејство со две малолетни деца кои останале заглавени на Попова Шапка поради снежни навеи на патот во викенд населбата биле евакуирани од тетовски полицајци, па потоа и со возило н
Read more

Две деца повредени во сообраќајка во Кавадарци

Две деца се повредени во сообраќајна несреќа во Кавадарци, откако автомобил управуван од 32-годишна жена удрил во ѕид од куќа.
Read more

ОЈО бара парични казни од по 2.000 евра за 8 лица за групирање на приватна прослава во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за издавање казни од по 2.000 евра против осум лица на возраст од 18 до 22 години, кои на 8 јануари биле затекнати на приватна прослава на улицата „Васил Ѓоргов“, во д
Read more

Покрената постапка против тренер по џудо кој извршил полови дејствија врз деца​

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против 46-годишен тренер по џудо, за кого постои основано сомнение дека со злоупотреба на положбата извршил полови дејствија врз малолетни ученички доверени за тренирање и воспитување.
Read more

Приведени две лица од Велес при купопродажба на хероин

Read more

Продолжува судењето за „Титаник“, се сослушуваат сведоци на обвинителството

Со сослушување на сведоци, предложени од обвинителството денеска во Основниот кривичен суд во Скопје треба да продолжи судењето за изборни нерегуларности „Титаник“.
Read more

Казнети 385 лица за неносење на заштитна маска

Продолжува трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги и новите правила донесени од Владата во однос на мерката за носење маска како превенција од ширење на коронавирусот.
Read more

Приведени 97 странски државјани кои работеле непријавени и без регулиран престој на објекти во Скопје

Полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север при БЈБ-МВР спроведоа контрола на градежни објекти на фирма од Република Турција помеѓу бул. „Кирил и Методиј“ и ул.
Read more

Санкционирани 407 граѓани за неносење маска

Продолжи трендот на казнување на непримерни и несовесни граѓани кои не носат заштитна маска кршејќи ги правилата донесени од Владата во однос на носењето маска, а со цел заштита на ширењето на коронавирусот.
Read more

Санкционирани 226 возачи во главниот град

На територијата на Град Скопје вчера во рамки на засилените сообраќајни контроли изречени се вкупно 226 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 19 санкции.
Read more

Приведени двајца скопјани, пронајдени шест мигранти во возило

Во близина на клучката кај село Прдејци, на место викано Борови еден час по полноќ полицијата во возило со скопски регистарски ознаки пронашла шест лица мигранти, пет од Сомалија и едно од Сирија.
Read more
реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more