Регион

Италија забрани влез за државјаните на Србија, Косово и Црна Гора

Италија ги додаде Србија, Црна Гора и Косово на листата на држави кои имаат забрана за влез на нејзина територија.
Read more

Бугарија ги затвори границите за државјани на Република Северна Македонија

Од денеска до 31 јули во соседна Бугарија на сил е нова привремена забрана за влез на нејзината територија за сите, без разлика на нивното државјанство, преку сите гранични премини – воздушни, поморски, железнички и копнени.
Read more
filter

Што пишуваат грчките и албанските медиуми за резултатите од изборите кај нас?

„Северна Македонија: Владејачката партија на Заев победник на парламентарните избори“; „Избори трилер во Скопје“; „Северна Македонија: Зоран Заев победник на парламентарните избори“; „Избори во Скопје: Зоран Заев победник со мала разлика“;
Read more

Црна Гора ја продолжи мерката самоизолација за COVID-19 на 21 ден

Националното координативно тело за заразни болести на Црна Гора (НКТ) вчера одлучи да ја измени наредбата што се однесува на карантинот и самоизолацијата на луѓе кои биле или постои сомневање дека биле во контакт со заболени од COVID-19 ил
Read more

Низ цела Србија станува задолжително носење заштитни маски на отворено

Носењето маски на отворено ќе биде задолжително на територијата на цела Србија во околности во кои не е можно да се држи дистанца од еден и пол метар, одлучи денеска Кризниот штаб.
Read more

Комисијата за заразни болести во Грција предлага задолжително носење маска во затворен простор 

Атина, 15 јули 2020 (МИА) – Одново да се воведе задолжителното носење маска во затворен простор, предложила Комисијата за заразни болести од Министерството за здравство на Грција, по зголемениот број позитивни случаи во земјата и појавите
Read more

Од „корона-фри“ Црна Гора стана земја со најмногу активни случаи на коронавирус во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје вчера ги внесе резултатите од 2.000 тестови во системот, кои претходно беа испратени во Германија за анализа поради малиот капацитет на лабораториите во земјата, Црна Гора од „корона-фри“ стана
Read more

Од денеска нови правила за влез во Грција преку Промахонас

Атина, 15 јули 2020 (МИА) – За туристите од земјите за кои е дозволено патување во Грција, а кои од граничниот премин Промахонас (Кулата) планираат да влезат кај јужниот сосед, од денеска важат нови правила, односно задолжителна е потврда
Read more

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Некогашната базилика Аја Софија, која е претворена во џамија, ќе биде отворена за посетители кога во неа нема да има молитви, а остануваат и христијански симболи кои ќе бидат отстранувани само за време на молитвите, соопштија денеска турск
Read more

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Приштина, 13 јули 2020 (МИА) – Владата на Косово денеска одлучи да воведе обврска за задолжително приложување на негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Северна Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, јави дописникот
Read more

Четирипати повеќе заразени туристи на Промахонас отколку на аеродромот во Атина

Атина, 13 јули 2020 (МИА) – Зелено светло за директни летови од Велика Британија и Шведска; интензивирање на контролите на граничниот премина Промахонас (Кулата) како и во внатрешноста; барање до надлежната Комисија на епидемиолози да ја р
Read more

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ оцени дека односите меѓу Црна Гора и Србија „не се добри“ и изрази надеж дека Белград „има здрав разум и подготвеност“ да работи на подобрување на тие односи што е од заеднички интерес.
Read more
реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

ДИК: СДСМ освои 36,48% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%

Read more

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Read more