Живот

Вооружен напаѓач ги украде кучињата на Лејди Гага

Лејди Гага нуди 500.000 долари за тој кој ќе ги врати нејзините украдени кучиња.
Read more

Инспектори ќе ги казнуваат несовесните посетители во Скопје ЗОО

Скопје, 25 февруари 2021 (МИА) – Од овој викенд, службите на Инспекторатот на Град Скопје ќе ги казнуваат несовесните посетители кои ќе хранат и вознемируваат животни во Скопје Зоо.
Read more

1 од 6 Американци до 23 години се идентификуваат како ЛГБТ+

Повеќе од било кога Американци се идентификуваат како лезбејки, геј, бисексуалци, трансродови или сѐ уште неодлучени.
Read more

Кој би помислил: Еве што значи бакнежот во чело

Бакнежот во чело претставува многу поинтимен знак отколку што многумина мислат. Кога некој ќе ве бакне во чело, знајте дека имате посебно место во неговото срце.
Read more
play_arrow

Големо откритие во Кина: Пронајдени илјадници гробници во текот на изградба на метро

Повеќе од 4.600 археолошки артефакти и 3.500 гробници се пронајдени во текот на изградба на метро линија во близина на познатите „војници од теракота“, во градот Ксиан.
Read more

Уникатно патување со воз по рутата на руското царско семејство Романови

Туристите заинтересирани за руското царско минато сега можат да се возат со посебен воз низ планините Урал, по патот што го поминаа некои членови на царското семејство пред да бидат погубени во 1918 година.
Read more
play_arrow

Како децата реагираат кога првпат ќе добијат милениче?

Животните се прекрасни битија кои ни даваат безусловна љубов и верност.
Read more

Дури 65% од Европејците планираат да патуваат во 2021 година

Според истражувањето што го спроведе EasyJet, дури 65% од Европејците планираат да резервираат патувања оваа година, и покрај пандемијата и неизвесностите во врска со сегашните ограничувања на движењето.
Read more

Католиците во Германија масовно ја напуштаат црквата поради аферите на кардиналите

Информатичарите од Окружниот суд во Келн во петокот активирале дополнителни датуми и рокови за напуштање на Католичката црква, по што серверот веднаш „паднал“.
Read more

Истражување: Смислата за хумор го продолжува животот за 8 години

Психологот Џенифер Екер и нејзината советничка Наоми Багдонас напишаа книга за смеењето и неговото влијае врз нашиот живот.
Read more

Неброено богатство и империја од недвижнини: Што сѐ поседува Ватикан?

Престижни адреси во Париз, Лондон и Женева и 3.000 имоти во Рим - Ватикан откри нови детали за нејзината империја на недвижнини, за изворите на приход и скандалите.
Read more
play_arrow

Документарец од 2020 што не треба да го пропуштите

Доменик Бијаџини е човекот зад YouTube видеото „2020 Whale Watching Documentary: A Year In My Life“, документарец во кој ќе може да ги погледнете сите убавини што се кријат во океаните и поглед во светот кој мног
Read more
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Трагедија во семејството на голманот на Ливерпул, се удави татко му

Read more