Свет

Русите ќе мора да одат во Полска за иселенички визи за САД

Русите кои сакаат да аплицираат за иселеничка виза за Соединетите Американски Држави, сега мора да одат во амбасадата на САД во Полска, бидејќи таа услуга повеќе не е достапна во Русија, соопшти Стејт департментот
Read more

Како Лондон го намалува бројот на стари возила на улиците?

Градот Лондон ја прошири областа што ја зафаќа наплатата за влез на постари возила со повисоки емисии на гасови за да го подобри квалитетот на воздухот.
Read more

Уапсениот колумбиски наркобос соработувал со балкански криминалци

Главниот колумбиски наркобос, Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен завчера, е поврзан со балкански трг
Read more

Наместо добредојде - бодликава жица за мигрантите на границите на ЕУ

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер во неделата ја оцени како легитимна желбата за заштита на границите, додека европските земји бараат помош од ЕУ да подигнат ѕидови од бодликава жица и да го с
Read more
play_arrow

Руски и кинески воени бродови ги организираа првите заеднички патроли во Тихиот Океан

Руски и кинески воени бродови ги организираа првите заеднички патроли во западниот дел на Тихиот Океан од 17 до 23 октомври, соопшти руското Министерство за надворешни работи.
Read more

Италија: Маж осуден на домашен притвор бара затвор, го нервира сопругата

Маж осуден на домашен притвор се пријавил во полициска станица и побарал да биде ставен во затвор затоа што животот во заедница со неговата сопруга и нејзиното семејство бил „невозможен“, соопштија италијанските к
Read more

Тедрос: Пандемијата ќе заврши кога светот ќе одлучи, бидејќи сите алатки за борба против вирусот се достапни

Пандемијата на COVID-19 ќе заврши „кога светот ќе одлучи да стави крај“, бидејќи „сите алатки“ за борба против вирусот сега се достапни, рече во неделата шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус, повторувајќи ги своите повици за попр
Read more

Салвини: Како е тоа судење на кое Ричард Гир ќе сведочи против мене?

Матео Салвини, лидер на десничарската Лига, рече дека судскиот процес против него за забрана на брод со мигранти да влезе во пристаништето во 2019 година не бил сериозно бидејќи било дозволено актерот Ричард Гир д
Read more

Орбан ја спореди Европската Унија со Советскиот Сојуз

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го осуди односот на Европската Унија кон неговата земја и Полска на митинг во Будимпешта шест месеци пред претстојните парламентарни избори, споредувајќи ја со Советскиот Сојуз.
Read more
play_arrow
filter

Уапсен еден од најголемите наркобосови во светот

Најбараниот колумбиски дилер на дрога и водач на кланот Дел Голфо, Даиро Антонио Усуга, познат како Отониел, бил фатен вчера за време на операција спроведена од вооружените сили, потврдија воени и полициски извори
Read more

Австрија: Нови строги мерки само за невакцинираните

Новиот австриски канцелар Александар Шаленберг и министерот за здравство Волфганг Мукштајн свикаа прес-конференција во владиното седиште во Виена, каде што презентираа ново заострување на мерките за заштита од кор
Read more

Нови ковид правила за влез во Германија

Луѓето кои не биле вакцинирани или не прележале коронавирус ќе мора да одат во самоизолација десет дена ако доаѓаат од земја со висок ризик, соопшти државниот Институт за епидемиологија Роберт Кох.
Read more
реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more