Книги

Годинашниот саем на книги во Скопје без ковид мерки, присутни над 60 издавачки куќи

Скопје, 7 мај 2022 (МИА) – Богата програма на книги погодна за сите читателски вкусови, разни работилници, но и настани за деца нуди годинешниот Саем на книги, кој овој пат си го „врати“ истиот начин на функциони
Read more

Ана Јовковска ја промовира новата книга „Емотивен талог“

„Емотивен талог“ е насловот на новата книга на новинарката и авторка Ана Јовковска која ќе биде промовирана вечерва во 19 часот, во клуб ресторанот во Младинскиот културен центар (МКЦ).
Read more

Катерина Гогова ќе ја промовира третата стихозбирка „Сонцестој“

На 26 април во 19 часот на платото на МКЦ ќе се одржи промоција на третата стихозбирка од авторката Катерина Гогова, насловена „Сонцестој“ и во издание на Книгоиздателство МИ-АН.
Read more

Доделување на наградата „Пегаз“ и промоција на победничкиот роман „Хотел меѓу две војни“ на Русјаков

Свечено доделување на наградата „Пегаз“ за 2021 година и промоција на победничкиот роман – „Хотел меѓу две војни“ од Александар Русјаков, ќе се одржат на 6 април (среда), со почеток во 19 часот, во Галеријата на
Read more

Што е всушност „правилото од 5 часа“ кое го применуваат милијардерите?

Бил Гејтс, Џек Ма и Илон Маск се меѓу визионерите кои го применуваат „правилото од 5 часа“.
Read more

Играњето видеоигри може да ги подобри вештините за читање кај децата

Често, играњето видеоигри се доживува како мрзлива активност, но новите истражувања сугерираат дека би можеле да бидат од голема корист за децата.
Read more

„Не ме викај аутист – моето име е Адам” – книга за животот со аутизам

Мојот живот се дели на два дела, првиот е до раѓањето на Адам и соочувањето со аутизмот, а вториот дел целосно го избриша првиот и одеднаш станав само мајка на Адам.
Read more

Стивен Кинг направи исклучок за Украина: Ова никогаш не го правам

Познатиот писател на хорор романи, Стивен Кинг, направи исклучок на својот профил на Twitter за да ја поддржи Украина.
Read more

„Резервен живот“ на Димковска во изборот 15 фантастични книги од Југоисточна Европа достапни на англиски

Леа Рејчел фон Есен, автор на книжевната веб-страница Book Riot ја вброи книгата „Резервен живот“ на македонската писателка Лидија Димковска меѓу 15-те фантастични книги од Југоистоична Европа кои се достапни на а
Read more
play_arrow

Гејтс најави нова книга наречена „Како да ја спречиме следната пандемија“

Милијардерот Бил Гејтс е автор на нова книга наречена „Како да ја спречиме следната пандемија“ („How to Prevent the Next Pandemic“), која треба да биде објавена во мај годинава.
Read more

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Веројатно многумина од нас се нашле во ситуација во која е тешко да се најдат вистинските зборови за да се опишат чувствата. Но, писателот Харуки Мураками умее многу вешто тоа да го направи.
Read more

Што можат децата да научат од ликот на Хари Потер?

Поминаа повеќе од две децении откако е објавена првата книга за Хари Потер, но приказната за малиот волшебник до денешен ден ги освојува детските срца.
Read more
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more