Книги

Почина Пол Остер, авторот на познатата The New York Trilogy

Пол Остер, автор на 34 книги, вклучувајќи ја и познатата „The New York Trilogy“ (Њујоршка трилогија), почина на 77-годишна возраст по битка со ракот.
Read more

Граѓаните на ЕУ повеќе претпочитаат печатени отколку електронски книги

Уделот на граѓаните на ЕУ, кои купуваат печатени книги, списанија или весници преку интернет, е сè уште значително поголем од оние што купуваат е-книги, списанија или весници, покажува новото истражување на Евростат објавено по повод Светс
Read more

КАЈГАНА препорака: Зошто треба да го прочитате крими романот „Нож“ на Ју Несбе?

Ју Несбе е еден од најпродаваните норвешки автори. Денес тој се смета за водечко име на криминалистички романи и трилери во Европа, за автор кој го збогати криминалистичкиот жанр.
Read more

Промовирана монографијата 100 години Тиверија

Фудбалскиот клуб Тиверија од Струмица годинава ја прослави 100-годишнината од своето основање, а 2023 година ја заврши на најдобар можен начин - со промоција на монографијата „100 години Тиверија - еден век фудбалска историја“.
Read more

Нов роман на Фросина Пармаковска

Деновиве излезе од печат новиот роман на Фросина Пармаковска, „Сѐ уште можам нешто да сторам“, како книга бр. 226 во едицијата ПРОаЗА на издавачката куќа Или-Или.
Read more

Објавена книгата Македонската книжевна жена од Ирина Тумбовска

Во издание на Центарот за култура и културолошки студии е објавена книгата „Македонската книжевна жена“ од Ирина Тумбовска.
Read more

79 години слободно Скопје: Промовирана Книжевна мапа на Скопје од Моника Илкова

Оваа година, Скопје не можеше да добие нешто поубаво од своја книжевна мапа и не можеше да добие поубаво одбележување од промоција на книгата „Книжевна мапа на Скопје“ на Моника Илкова.
Read more

Блаже Петревски – Ендемион ја објави новата стихозбирка Откровение

Објавена е нова стихозбирка „Откровение“, од поетот Блаже Петревски – Ендемион,  во издание на Академска Мисла – Скопје.
Read more

Летен список за читање

Read more

Васил Ханџиски утре ја промовира „Сложувалка“ во „Буква“

Промоцијата на првата стихозбирка на младиот поет Васил Ханџиски ќе се одржи в четврток, 20 јули во кафе-книжарница ,,Буква” со почеток во 20:30 ч.
Read more

Почина познатиот чешки писател Милан Кундера

На 94-годишна возраст денеска во Париз почина познатиот чешки писател Милан Кундера.
Read more

Од печат излезе Варшава го исцртува Скопје од Кинга Нетман-Мултановска

Деновиве од печат излезе книгата комплетно посветена на Скопје – „Варшава го исцртува Скопје“ од полската авторка Кинга Нетман-Мултановска.
Read more
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more