Хардвер

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Просечниот животен век на батеријата на еден смартфон е една до две години, а со правилна употреба може да се продолжи нејзината трајност.
Read more
filter

Xiaomi го претстави лаптопот Mi Notebook 14

Компанијата Xiaomi го претстави новиот Mi Notebook 14 со интегрирана веб-камера.
Read more

Apple развива флип-екран за iPhone

Технолошкиот гигант Apple има дизајн што му овозможува да произведе мобилен со екран на преклоп, а во моментов развива прототип на ваков уред.
Read more

Проблеми со хард дискот? Како да ги препознаете и што да направите

Хард дисковите, како и сите други делови на компјутерот, не траат засекогаш. Еве неколку знаци дека е време да го замените дотраениот хард диск со нов.
Read more
play_arrow

Како работи селфи камерата скриена под дисплејот?

YouTube каналот JerryRigEverything во најновото видео одлучи да открие интересни детали за камерата на ZTE Axon 20 5G, скриена под екранот на телефонот.
Read more

Дисплеј на мобилен што сам се поправа? Постои, ама е прескап

Два тима научници од Јужна Кореја соопштија дека нашле решение за проблем со кој се соочуваат милиони луѓе ширум светот – пукнати екрани на мобилни телефони.
Read more

Покрај пандемијата, нов проблем - нема чипови за лаптопи и смартфони

Производителите на автомобили и електронски уреди, од телевизори до смартфони, предупредуваат на глобален недостиг на чипови што предизвикува одложувања во производството, и тоа во исто време кога потрошувачката с
Read more

Седум трикови како да ви трае подолго батеријата на лаптопот

Ако брзо ви се троши батеријата на лаптопот, можно е ненамерно да правите некои работи погрешно. Но, постојат неколку трикови кои можат да го продолжат траењето на батеријата.
Read more

Дали би го купиле „чудовиштето“ iPhone 12 Pro Apple 1?

Apple 1 е еден од најретките компјутери што постојат, едноставно затоа што повеќе не се произведува. Сепак, има голема историска вредност, бидејќи ги одбележува раните денови на Apple.
Read more
play_arrow

Поглед во Microsoft Surface Laptop Go

Microsoft неодамна го претстави новиот и евтин лаптоп Surface Laptop Go.
Read more

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Кога е празна батеријата на мобилниот телефон сакаме само да го оживееме уредот и обично не размислуваме какви опасности демнат кога го полниме телефонот на јавно место.
Read more

Дали ви се прегрева лаптопот? Ова се можните причини

Лаптопите можат да се загреат од низа различни причини - дијагностицирањето на проблемот не е секогаш исто, што значи дека ќе треба да направите неколку работи пред да откриете во што е проблемот.
Read more
реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more