Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Научниците од Шангајскиот универзитет за наука и технологија развија 3D оптички диск, кој има иста форма и големина како DVD или Blu-ray диск, но може да складира податоци од неверојатни 1,6 петабити.

Со цел повеќето подобро да разберат, станува збор за простор од околу 200.000 GB во кој можат да се складираат 14.285 4K филмови со времетраење од 2 часа, под претпоставка дека големината на секој филм е 14 GB.

Тајната на капацитетот на новиот диск е неговиот 3D систем за складирање. Наместо да се пишуваат податоци на еден слој, се користат 100 слоеви. Поединечните „точки“ на податоци се далеку помали отколку во случајот со конвенционалните Blu-ray или DVD дискови.

„Податоците се снимаат со помош на точки широки 54 нанометри, што е околу една десетина од брановата должина на видливата светлина што се користи за читање и пишување податоци“, рече во својот извештај новинарот за наука Чарлс Кју Чои.

Новата техника за снимање е овозможена со употреба на ласер за впишување податоци и новоразвиен материјал осетлив на светлина, наречен AIE-DDPR.

Клик на сликата за поголема верзија

Она што е уште поимпресивно е дека нов празен диск може да се произведе со користење на конвенционални техники за масовно производство на DVD во рок од 6 минути.

Со оглед на брзото опаѓање на интересот за филмови на дискови, малку е веројатно дека новата технологија ќе се најде во нашите домови и покрај очигледниот огромен потенцијал на физичкиот формат за 8K филмови. Тимот научници верува дека вистинската можност е всушност во центрите за податоци.

Користејќи оптички дискови со нано размери, центарот за податоци може да содржи огромна количина на информации во една просторија, односно количество податоци за кои моментално би бил потребен простор со големина на стадион.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Read more

Хардвер

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Read more

Xiaomi Pad 6S Pro: Нов таблет во клинч со најдобрите

Read more

Lenovo на MWC ќе претстави проѕирен лаптоп

Read more

Кој доминира на пазарот на графички процесори со вештачка интелигенција?

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе