Филм & ТВ

Квентин Тарантино и Даниела Пик добија второ дете

Култниот американски режисер Квентин Тарантино доби второ дете со 20 години помладата сопруга, пејачката Даниела Пик, која во саботата роди девојче.
Read more
play_arrow

Филмови за Моби и жени композиторки за затворањето на Скопје Синема Сити

Со филмовите „Сестри со транзистори“ и „Моби: Моби Док“ вечерва во летното кино на Кинотека на Македонија „Мирно лето“ се затвора 8-то издание на филмскиот фестивал Скопје Синема Сити.
Read more

Филмско лето: Што ќе понуди програмата на 21. CINEDAYS?

Јули и оваа година е во исчекување на меѓународниот фестивал на европски филм – CINEDAYS, кој годинава се одржува по 21 пат, во термин од 7 до 14 јули и за среќа ќе бидеме „во филм“ цела недела со повеќе од 50 фи
Read more
play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Секоја недела TorrentFreak објавува нова листа од најсимнуваните филмови на торент сајтовите.
Read more
play_arrow

Анимираниот „Minions: The Rise of Gru 2“ лесно успеа да го освои бокс-офисот

Анимираниот „Minions: The Rise of Gru 2“ на Universal Pictures успеа да го освои бокс-офисот откако дебитираше две години по планираното прикажување, заработувајќи 108.510 долари во Северна Америка.
Read more

Камерон Дијаз излегува од пензија за да снима филм со Џејми Фокс

Во сосема неочекуван потег што сигурно ќе одушеви бројни фанови ширум светот, холивудската актерка Камерон Дијаз потврди дека излегува од пензија.
Read more
play_arrow

Ќерката на Ума Турман: Немаше да постојам ако мајка ми не абортирала кога била млада

Актерката Маја Хоук зборуваше за забраната за абортус во Америка и откри како пристапот до легален абортус влијаел на нејзиното семејство, вклучувајќи ги и нејзините родители Ума Турман и Итан Хоук.
Read more
play_arrow

Дакота Џонсон за „Fifty Shades of Grey“: Да знаев како ќе се снима, немаше да се согласам

Актерката Дакота Џонсон е најпрепознатлива по улогата на Анастасија во филмот „Fifty Shades of Grey“, а во интервју за Vanity Fair откри дека не би ја прифатила таа улога ако знаела како ќе изгледа снимањето.
Read more
play_arrow

Најдобрите непланирани моменти кои останаа на The Big Bang Theory

Во за многумина омилената серија има одредени моменти кои воопшто не биле планирани според оригиналното сценарио, но било одлучено да останат. Такви се на пример пискавиот глас на Брнадет и скршената кога на Пени.
Read more
play_arrow

Вештерките се враќаат: Погледнете го тизерот за „Hocus Pocus 2“

Објавена е првата најава за вториот дел на „Hocus Pocus“, во кој повторно заедно ги гледаме Бет Мидлер, Сара Џесика Паркер и Кејти Наџими. Сестрите Сандерс се повторно заедно и во нова авантура.
Read more

Сега е официјално – реклами и на Netflix

И покрај цврстото верување на извршниот директор Рид Хестингс дека Netflix не мора да ги компромитира своите услуги со реклами, стриминг гигантот наводно наскоро ќе лансира поевтино ниво на претплата со реклами.<
Read more
play_arrow

Најуспешниот филм во 2022 година заработи над милијарда долари

Новиот филм на Том Круз, „Top Gun: Maverick“ глобално заработи над милијарда долари и така стана најуспешниот филм во 2022 година, а воедно и најуспешен филм во кариерата на актерот.
Read more
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more