Архитектура

filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Планирана е изградба на Tesla ресторан, две кина, бар на покривот и 32 станици за полнење на електрични автомобили, додека за услугата на гостите ќе се грижи роботот Ottomate.
Read more
play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Откако во 2010 година во Дубаи беше изграден познатата Бурџ Калифа од 828 метри, конкуренцијата во изградбата на облакодери стана исклучително тешка.
Read more
play_arrow
filter

Град во кој луѓето живеат под земја – и супер им е!

Во овој град температурите достигнуваат и до 55 степени Целзиусови, што го прави животот над земјата неподнослив.
Read more
play_arrow

15 најголеми мегамостови во светот

Создавањето големи автопатишта, експанзивни мрежи на возови и воопшто патната инфраструктура на метрополите во подем често не е можно без помош на мостови.
Read more
play_arrow

Погледнете како изгледа третиот по големина висечки мост во Европа

Романските власти денеска официјално ќе го отворат за сообраќај висечкиот мост на Дунав, кој со тоа ќе стане трет по големина во Европа.
Read more
play_arrow
filter

Кога се сака, се може: Буенос Аирес срушил куп згради за да направи авенија

Аргентинската престолнина уште пред 100 години се одлучила за огромен потфат: уривање на 20 блока полни со згради за денес да ја има преубавата авенија „9 де Хулио“.
Read more
play_arrow
filter

Почнува изградбата на најголемиот подморски тунел во светот

Почнува изградбата на најголемиот подморски тунел, кој од 2029 година ќе ја поврзува Данска со Германија.
Read more

Доген Сити е концепт на живеење во град на вода

Како што нивото на морето продолжува да расте, иднината на урбаното живеење може да значи дека многу од нас ќе треба да размислат за живот покрај море во одреден момент во следните 30 години.
Read more

Луксуз во облаци: Највисокиот ресторан во светот се наоѓа во Шангај

Ресторанот „Heavenly Jin“, кој се наоѓа на 120-тиот кат од хотелот „J Shanghai Tower“ и 556,36 метри над земјата, официјално е прогласен за највисок ресторан во зграда, што е забележано и во Гинисовата книга на рекорди.
Read more
play_arrow

Топ 15 најимпресивни мостови во светот

Мостовите служат како витални транспортни врски, но можат да бидат и прекрасни подвизи на инженерството, уметноста и архитектурата. Овие мостови ја прикажуваат убавината и генијалноста на човечкиот дизајн.
Read more

Како ќе изгледаат медитеранските градови во 2040 година?

Градовите долж Средоземното Море треба да градат згради што трошат помалку енергија, да ги прошират парковите и да го намалат автомобилскиот сообраќај бидејќи климатските промени доведоа до опасни екстремни темпе
Read more
play_arrow
filter

Луксузно архитектонско чудо на хоризонтот на Доха

Хотелите Fairmont и Raffles официјално беа отворени за јавноста во јануари 2023 година. Сепак, и двата хотела беа на располагање на претставниците на ФИФА за време на Светското првенство.
Read more
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more