Архитектура

filter

Дали би летувале во двокатен автобус?

Англичанецот Ричард Бартон успеа да претвори двокатен автобус што се користел во јавниот превоз во Англија во 20-тите, во удобна пространа викендичка.
Read more
filter

Каде Римјаните граделе најмногу театри и амфитеатри?

Античките Римјани ја ширеле својата култура во скоро секој дел каде што успеавале да стапнат, а денес ширум Европа, Северна Африка и Блискиот Исток има купишта нивни остатоци од кој најпознати се театрите и амфитеатрите.
Read more
filter

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Бојата на просториите во коишто живеете може да влијае на тоа како се чувствувате, велат психолозите. Жолтата боја ќе ве расположи, а сината ќе ве смири.
Read more
filter

Поглед во домот на Џон Бон Џови кој се протега на 1.600 м2

Имотот на музичарот Џон Бон Џови во Њу Џерси кој е вреден 20 милиони американски долари е на продажба. На имотот кој се протега на 1.672 метри квадратни има приватен бар, музичко студио, гаража, кино и голем базен.
Read more
Пролетно чистење на домот според фенг шуи

Пролетно чистење на домот според фенг шуи

Искористете го слободното време за да направите промени во вашиот дом.
Read more
5 прекрасни идеи како да ја декорирате градината
play_arrow

5 прекрасни идеи како да ја декорирате градината

Цвеќињата и растенијата го разубавуваат домот и носат позитивна енергија. Во новото видео на BuzzFeed Nifty има 5 одлични идеи за оние коишто обожаваат да ја декорираат градината и да внесат свежина во нивниот дом.
Read more
Некогаш и сега: Како се менувале кујните во изминатите 500 години?
play_arrow

Некогаш и сега: Како се менувале кујните во изминатите 500 години?

Кујната отсекогаш важела за една од најважните простории во домот, центар на сите збиднувања во семејството. Токму затоа е интересно да се види како низ годините се развивало ова важно место.
Read more
Четири едноставни идеи за преуредување на домот

Четири едноставни идеи за преуредување на домот

Со оглед на тоа дека поминувате повеќе време дома од порано, можно е дa забележите дека некои работи почнуваат да не ви се допаѓаат.
Read more
Како е изграден најдолгиот подводен тунел во светот?
play_arrow

Како е изграден најдолгиот подводен тунел во светот?

Во ова интересно, анимирано видео на TED-Ed ќе дознаете како е изграден најдолгиот подводен тунел во светот и со какви инженерски предизвици се соочила изградбата на 200 километри долгиот Евротунел кој ги поврзува Англија и Франција.
Read more
Функционално и практично - како изгледа уредување на стан од 23 квадрати?

Функционално и практично - како изгледа уредување на стан од 23 квадрати?

Уредувањето на мал стан претставува вистинско задоволство доколку сте уметничка душа.
Read more
Холандија го гради најдолгиот мост за пешаци и велосипедисти во Европа

Холандија го гради најдолгиот мост за пешаци и велосипедисти во Европа

Во холандската покраина Гронинген до крајот на годината ќе биде завршен најдолгиот велосипедски и пешачки мост во Европа.
Read more
Хотелот Ryugyong во Северна Кореја е најголемата напуштена зграда во светот

Хотелот Ryugyong во Северна Кореја е најголемата напуштена зграда во светот

Темелите на масивниот хотел Ryugyong во Пјонгјанг се поставени уште во 1987 година, но оваа градба до денес е сè уште напуштена.
Read more