Архитектура

play_arrow

15 најужасни дизајни на згради и куќи во светот

Светот е полн со прекрасни згради, со внимателно изработени дизајни од некои од најпаметните архитекти.
Read more

Бен Афлек и Џеј Ло си купија луксузна вила вредна 50 милиони долари

Бен Афлек и Џенифер Лопез купија луксузна вила во Бел Ер, за која одделија 50 милиони долари.
Read more
play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Не се сите родени со луксузот да имаат огромен отмен дом. Големи се шансите дека и вие сте живееле или уште живеете во типичен семеен дом.
Read more
play_arrow

Лудата куќа станува сè побарана туристичка атракција

Куќата изградена наопаку во близина на колумбиската престолнина Богота и езерото Гватавита станува сè попопуларна туристичка атракција.
Read more
play_arrow

Ајфеловата кула сега е повисока за 6 метри

Ајфеловата кула „порасна“ за 6 метри откако на неа е прицврстена нова дигитална радио антена.
Read more
filter

Абхазија денес: Монументална убавина фрлена во заборав од војната

Германскиот фотограф Енди Швец првпат ја посетил Абхазија во 2014 година и бил магепсан од нејзините убавини.
Read more
filter

Ветерница од 18 век сега е дом од 1,25 милиони фунти

Read more
filter

10-те најубави градби на Антони Гауди

Доколку некогаш се најдете во Барселона, не пропуштајте ја можноста да уживате во уметничките дела на познатиот каталонски архитект Антони Гауди.
Read more
play_arrow

Поглед во иднината: Во Дубаи отворена најубавата градба во светот

Во Дубаи е отворен Музејот на иднината кој ги повика посетителите да ѕирнат во 2071 година.
Read more

Едукативна прошетка низ изложбата „Жените архитекти“

Read more
play_arrow

Лекција од 6 минути: Сѐ што треба да знаете за брутализмот

Може ли бетонот да биде убав? Поборниците на брутализмот секако мислат така. Општата јавност, сепак, останува поделена.
Read more
play_arrow

Најдолгиот висечки мост во светот ќе биде пуштен во март

„Чанаккале 1915“, нов висечки мост на Дарданелите, наскоро ќе биде отворен за сообраќај и ќе ги поврзува Европа и Азија, потврдија турските власти.
Read more
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more