Останато

filter

Убавините на Француска Полинезија

Француска Полинезија е прекуморска територија во состав на Франција која се наоѓа во јужниот дел на Тихиот Океан. Изобилува со надреална убавина, чиста и бистра океанска вода и речиси недопрена природа, земна и водна.
Read more
filter

Топ 10 најстари државни знамиња во светот

Дали сте знаеле дека во топ десетте најстари знамиња во светот има дури 4 јужноамерикански земји? Останатите се 5 европски, а има и една азиска.
Read more
filter

4 јули 1776, усвоена е Декларацијата за независност на САД

На денешен ден, 4 јули 1776 година, на континентален конгрес во Филаделфија е усвоена Декларацијата за независност на Соединетите Американски Држави.
Read more
filter

Прошетка низ древниот убавец Џераш

Џераш (порано Гераса), разурнат град во Јордан (40 км северно од главниот град Аман), е најголемиот и највозбудлив римски археолошки локалитет во земјата.
Read more
filter

Поглед во луксузниот авион HondaJet Elite II

Јапонскиот производител го претстави авионот HondaJet Elite II на настанот European Business Aviation Convention and Exibition во Женева, Швајцарија, за кој вели дека е „најбрз во својата класа“, но и достигнува „најголема височина“ и има „најдолг
Read more
filter

29 мај 1953, првпат бил освоен највисокиот планински врв Монт Еверест

На денешен ден, 29 мај, во 1953 година, Едмунд Хилари и шерпасот Тенцинг Норгај први во историјата на човештвото се искачија на највисокиот врв на земјата, „покривот на светот“ Монт Еверест, висок 8.848 метри.
Read more
filter

На Airbnb се нуди сместување како од светот на Хари Потер

На различни локации низ светот постојат Airbnb сместувања за изнајмување кои се опремени да личат како да престојувате во филм за Хари Потер.
Read more
filter

Познати личности и нивните восочни фигури: Кој е вистинскиот?

Во светот постојат многу музеи на восочни фигури, а некои се толку реалистично направени што кога вистинскиот лик застанува до фигурата човек не може да препознае кој дише.
Read more
filter

Поглед во суперјахтата Silent 120 Explorer со дрон и подморница

Австриската компанија Silent-Yachts создаде екстра луксузна суперјахта која ќе ги задоволи и најпребирливите вкусови. Со неа не само што може да се плови околу светот, туку и да се нурка во морските длабочини, како и да се лета.
Read more
filter

Instagram Vs. реален живот, смешни фотографии

На сите веќе ни е јасно дека социјалните мрежи не се вистинскиот живот. Додека ги разгледувате профилите на Instagram веројатно сте забележале како животот на луѓето изгледа идеален или дека сите имаат совршено тело.
Read more
filter

Прошетка низ седумте најубави пазари во светот

Овие пазари освен тоа што нудат разни специјалитети претставуваат и спој на историја и култура поради што мора да се најдат на вашата туристичка мапа доколку се најдете во нивниот град.
Read more
filter

Како се маскирале луѓето за Халовин пред 100 години?

Можеби не верувате, но традицијата за Ноќта на вештерките или Халовин започнала пред повеќе од 2000 години, пишува Bright Side.
Read more
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more