Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека очекува за три до четири месеци да се дојде до најлошата ситуација во светот од Втората светска војна, пренесува РТС.

Зборувајќи за геополитичката ситуација во светот, Вучиќ рече дека има многу фокусни точки и дека големите сили на тоа гледаат според принципот „добро е додека се случува на друго место“.

„Добро е сè додека тоа се случува на друго место, така мислат тие. Долгорочно не гледам решение бидејќи работите се менуваат, некои се спротиставуваат на тие промени“, изјави Вучиќ за РТС.

Тој додаде дека има бројни прекршувања на меѓународните договори, само што некои биле многу прецизни во одредувањето и покажувањето на оние кои ја прекршиле Повелбата на ОН, а „не им било баш гајле што ја прекршиле кога го направиле тоа“.

„Посилниот е во право“

„Но, што можете да направите, тоа лицемерие и играта на меѓународната политика, посилниот е во право, и толку. Тоа е основниот принцип на меѓународната политика, па да ги оставиме сите нивни разговори за меѓународното право. Нам малите ни останува да се држиме до меѓународните права затоа што тоа е единственото нешто за кое можеме да се држиме, а овие големите ќе се борат и ќе се борат и ќе станува сè полошо и полошо“, заклучи Вучиќ.

Пред речиси две години, на 15 мај 2022 година, Вучиќ ја предвиде најлошата зима во последните 70 години, поточно од крајот на Втората светска војна. Причината за овие мрачни прогнози беше почетокот на војната во Украина и претстојната енергетска криза.

Еден месец подоцна, по средбата со патријархот Порфириј, дека „огромни и темни облаци висат над нашата земја“, и дека по летото доаѓа можеби најтешкиот период од 1944 година до денес. Веќе на 15 септември истата година, Вучиќ предвиде дека Европа и Србија во следните шест месеци ги очекува најтешкиот период од 1945 година.

„Следните шест, нешто повеќе од шест и пол месеци ќе бидат најтешките за Европа по Втората светска војна во целина. За нас можеби не најтешката, но ќе биде една од најтешките години за Граѓаните на Србија од 1945 година. Не сум мирен, но верувам дека ќе можам повеќе да зборувам за тоа кога ќе се вратам од Њујорк. Тешки денови се пред нас“, најави Вучиќ на посебната седница на Собранието на која се разговараше за Косово.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Регион

Во случајот со Данка Илиќ сослушани директорот на „Водовод“ и пријател на осомничениот

Read more

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание на НАТО, само Унгарија гласаше против

Read more

Вучиќ по гласањето за Сребреница: Испадна дека Грција има повеќе кичма од Скопје

Read more

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Read more
 

Вести

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Гаши се мести за спикерското столче

Читај повеќе

САД ја уверуваат Европа: Ќе продолжиме да ве снабдуваме со гас

Читај повеќе

На 30 јуни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Читај повеќе

Во некои ЕУ земји младите се повеќе против имигрантите од постарите

Читај повеќе

Бури и торнада во САД, повеќе од 20 мртви – 300 илјади луѓе останаа без струја

Читај повеќе

Северна Кореја сакаше да лансира шпионски сателит во Вселената, ѝ експлодира за неколку минути

Читај повеќе

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 2% минатата недела

Читај повеќе

Во случајот со Данка Илиќ сослушани директорот на „Водовод“ и пријател на осомничениот

Читај повеќе