Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Шпанскиот тенисер Карлос Алкарас го откажа настапот на турнирот во Барселона.

Момчето од Мурсија минатата недела не играше во Монте Карло поради повреда на мускулот на десната рака.

На последниот тренинг пред заминувањето во Барселона, беше јасно дека состојбата на Алкарас не е добра.

Според информациите од Шпанија, тој едвај можел да го удри топчето и по долги разговори со својот лекарски тим реши да го откаже настапот.

Наместо Алкарас, еден од среќните губитници ќе биде во главниот жреб во Барселона.

Алкарас требаше да биде слободен на стартот на ова натпреварување од серијата 500, за во второто коло да го чека подобриот од дуелот Лука Ван Аше - Чан Чичен.

Шпанецот моментално е трет на АТП листата, а следен турнир би требало да му биде мастерсот во Мадрид.

Инаку, Алкарас претходните две години го освојуваше турнирот во Барселона. Бидејќи годинава нема да настапи ќе остане без 500 поени.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Тенис

Informer: Ѓоковиќ тајно примен на Ургентен во Белград

Read more

Невролог ја анализира бизарната повреда на Ѓоковиќ: Колку ќе му се одрази на играта?

Read more

Ѓоковиќ би можел да се збогува со тенисот по Олимпијадата

Read more

Ѓоковиќ го боли ударот од шишето: По дебаклот во Рим најави дополнителни прегледи

Read more
 

Спорт

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Читај повеќе
  • play_arrow

„Метла“ за Индијана – Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Читај повеќе

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Читај повеќе

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе

Daily Mail: Пеп си оди од Сити, неколку кандидати за негов наследник

Читај повеќе

Гачевски оптимист: Наредната сезона одиме по титулата

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Читај повеќе
  • play_arrow

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Читај повеќе