Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

А.С.
/ 12.04.2024 / 15:33

Доаѓа летото, а со тоа и желбата да се чувствуваме сигурни во омилената облека за топло време.

За среќа, постигнувањето вита линија не мора да вклучува екстремни мерки или неуспешни диети кои на крајот ќе направат повеќе штета отколку корист.

Неколку едноставни промени во исхраната можат да направат чуда за нашите цели за слабеење. Личниот тренер и експерт за исхрана, Алан Кејт Дерик, откри четири такви мали, но влијателни промени во исхраната кои можат да ни донесат значителни резултати.

Заменете ги засладените пијалоци со вода и други здрави алтернативи

Дерик предлага да започнете со замена на засладените пијалоци, како газирани сокови и сокови, со поздрави алтернативи. За жал, многу од нашите омилени пијалоци веројатно се полни со шеќер, што може да биде штетно за здравјето поради неколку причини.

„Тие калории се собираат многу брзо и не даваат никакви вредни хранливи материи“, објаснува тренерот за SheFinds. Наместо тоа, тој препорачува незасладени сокови. „Хидрирањето со вода со лимон и краставица или вода од јагоди и нане може да биде освежително средство за гаснење на жедта без калории“, додаде таа.

Изберете храна богата со растителни влакна наместо рафинирани јаглехидрати и преработени грицки

Заедно со нашиот избор на пијалоци, има многу здрави замени што можеме да ги направиме за време на оброците. Замената на рафинираните јаглехидрати и преработените закуски со целосна храна богата со растителни влакна е уште една клучна препорака од Дерик.

„Замената на чипсот за грст мешани јаткасти плодови или замената на белиот леб со хранливи цели зрна, може да направи значителна разлика“, вели експертот. Додадените влакна ни помагаат да се чувствуваме сити подолго време со помалку калории.

Дајте приоритет на посни протеини

Дерик, исто така, ја нагласува важноста од вклучување на посни протеини во оброците за да се оптимизира метаболизмот и да се зачува мускулната маса.

„Заштедата на протеини може да направи да се чувствувате гладни пред јадење“, предупредува таа. Вклучувањето на квалитетни извори на протеини, како што се пилешки гради на скара, масна риба, тофу или леќа, во оброците може да ни помогне да останеме сити и задоволни. Сепак, тој советува да се внимава на големината на порциите за да се избегне прекумерно јадење.

Зачинете ја храната со билки и зачини кои го поттикнуваат метаболизмот

Конечно, Дерик препорачува да вклучиме билки и зачини со термогени својства во нашите оброци за да му дадеме на нашиот метаболизам малку дополнителен поттик.

„Зачините како куркума, ѓумбир или цимет додаваат богатство на вкус без речиси никакви калории, па дури и можат да помогнат да се намали желбата за шеќер“, заклучи експертот.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Фит

Како една шолја топло чоколадо може да помогне во губењето тежина?

Read more

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Read more

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more
 

Магазин

Знаци кај децата кои може да укажуваат на дислексија

Читај повеќе

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Читај повеќе

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ризичен експеримент: Намерно дозволил да го проголта анаконда

Читај повеќе

Неколку причини зошто Водолиите се генијалци

Читај повеќе

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Читај повеќе

Знаци што откриваат дека некој е емотивно недостапна личност

Читај повеќе
  • play_arrow

Авантурата наречена Red Bull Can You Make It? 2024 е во полн ек!

Читај повеќе

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Читај повеќе