Чоколадните кнедли многу лесно се прават, а можете веднаш да ги изедете

Иако традиционално кнедлите се прават со сливи, сè почесто можете да најдете рецепти кои го замениле ова овошје со други филови, како млеко или бело чоколадо.

Љубителите на чоколадото особено ќе уживаат во овие меки и вкусни кнедли, а доброто е што можете веднаш да ги послужите и изедете.

Потребни состојки:

 • 500 гр пире од компири
 • 180 гра брашно
 • сол
 • 1 јајце
 • чоколадо
 • 50 гр путер
 • презла
 • шеќер
 • цимет

Подготовка:

Во изладеното пире прво додадете изматено јајце и малку сол. Потоа додадете го брашното и замесете ја смесата во тесто. Извадете го тестото со лажица и распоредете го на дланка за да биде поголемо од коцка чоколадо. Обликувајте ги кнедлите со влажни раце за полесно да се затворат.

Кога ќе ги обликувате сите кнедли, истурете вода во големо тенџере и додадете една лажичка сол. Кога водата ќе зоврие ставете ги кнедлите. Потребно е да се варат додека не испливаат на површината.

За тоа време во тава со малку путер и на тивок оган пропржете ги презлата и шеќерот. Додадете и половина лажичка цимет за дополнителен вкус. Кога кнедлите ќе бидат готови, валкајте ги во мешавината од презла и шеќер. После тоа, подготвени се за послужување.

Тагови
реклама

Рецепти

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more
 

Магазин

За што служат триаголниците исцртани во патничката кабина на авионите?

Читај повеќе

Дали ова е најдобрата реклама?

Читај повеќе

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Читај повеќе
 • play_arrow

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Читај повеќе
 • filter

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Читај повеќе

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Читај повеќе

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Читај повеќе

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Читај повеќе
 • play_arrow

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Читај повеќе