Македонија

Земјотрес со епицентар во Грција почувствуван во земјава

Земјотрес со епицентар во соседна Грција синоќа во 23:31 часот е почувствуван во земјава.
Read more

Денеска без полициски час, од утре ќе трае четири часа

Полициски час денеска ќе нема поради верскиот празник Рамазан Бајрам, а веќе од утре тој ќе биде скратен и ќе трае од полноќ до 4 часот наутро.
Read more

Сончево со мала облачност, попладне во северните делови дожд и грмежи

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во северните делови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен јужен, а во западните делови засилен југозападен ветер.
Read more

Апасиев во Собрание: Со овој закон, сиромашните ќе умираат, а богатите ќе се лечат

Собранието во попладневниот дел, во рамки на продолжението на 39-тата седница, дебатираше по повеќе предлог-закони, меѓу кои за новото задолжување од 100 милиони евра наменети за финансирање на мали и средни претп
Read more

Нуредини: Во иднина ќе бидеме земја транзит за гас за другите земји

Атина, 11 мај 2021 (МИА) – Договорот меѓу Северна Македонија и Грција за изградба на интерконекторот за гасно поврзување е 99 отсто подготвен и испратен до европските власти, истакнаа министрите за животна средина
Read more

Владата се пишмани: Полициски за Рамазан Бајрам нема да има

Владата денеска го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести за олабавување на рестриктивните мерки.
Read more

ИЈЗ: Намалување од 37,2 отсто на нови заболени од COVID-19

Скопје, 11 мај 2021 (МИА) – Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 03 до 09 мај 2021, тестирани се вкупно 15.781 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестир
Read more

Владата одлучи: Од утре полициски час од 24 часот до 4 часот наутро

Владата на денешната седница го одобри предлогот на Кризниот штаб од утре полицискиот час да се скрати и да трае од 24 до 04 часот.
Read more

Маршот против дигитализацијата на учебниците закажан за во сабота

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција која се одржа пред Министерството за образование и наука.
Read more

Владата ќе носи одлука за олабавување на рестриктивните мерки

Скратен полициски час, работа на угостителските објекти во отворените делови до 23:30 часот и отпочнување со работа на вежбалните, фитнес центрите и теретаните, се дел од олабавените рестриктивни мерки што Главниот координативен кризен шта
Read more

Сончево со мала облачност, температурата до 29 степени

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен југоисточен ветер.
Read more

Заев: Итно треба да се одблокира европскиот пат, но, преговори за македонскиот идентитет не се опција

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар Османи и шефицата на Постојаната мисија на Северна Македонија во ЕУ Агнеза Руси-Поповска, денеска во Брисел о
Read more
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Read more