Македонија

Скопје Прајд ќе се одржи на 26 јуни под слоганот „Вон ѕидовите!“

Втората Парада на гордоста во Скопје ќе се одржи на 26 јуни 2021 (сабота), во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ).
Read more

Прв ден без починати од ковид по 1 септември 2020

Денеска за првпат по 2 септември 2020 не бележиме ниту еден починат од COVID-19, соопшти Министерството за здравство на Facebook.
Read more

Општина Центар ветува дека ќе ги замени исечените дрвја на „Орце Николов“

Скопје, 13 јуни 2021 (МИА) – Општина Центар ја информира јавноста дека останува посветена на остварување на заложбите за создавање на чиста, уредна и еколошка општина, општина која треба да претставува пример за д
Read more

Дел од автобусите во Скопје ќе сообраќаат по изменети траси

Скопје, 13 јуни 2021 (МИА) – Јавното сообраќајно претпријатие Скопје информира дека денеска во период од 7 до 10 часот, дел од автобуските линии ќе сообраќаат по изменети траси од вообичаените, поради одржување на
Read more

Заев: Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели за пазарите во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност.
Read more

Претпладне облачно, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и ветер

Скопје, 13 јуни 2021 (МИА) – Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди.
Read more

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

Скопје, 12 јуни 2021 (МИА) – Логото и кратенката на името на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) кое стои на националниот дрес со кој македонските фудбалери ќе настапат на Европското првенство не е во спрот
Read more

Во понеделник почнува уписот во средно образование

Скопје, 12 јуни 2021 (МИА) – Од понеделник почнува запишувањето во прва година средно образование во учебната 2021/2022 година.
Read more

Дневен КОВИД биланс: 21 нов случај, еден починат и седуммина оздравени

Дваесет и еден нов случај на COVID-19 од направени 4.370 тестирања, еден починат и седум оздравени пациенти се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство.
Read more

Променливо облачно, попладне пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Скопје, 12 јуни 2021 (МИА) – Времето во земјава ќе биде променливо облачно, од пладневните часови нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.
Read more
filter

Населбата Пролет конечно ќе добие детска градинка

Нова детска градинка ќе биде изградена во Општина Центар, во населбата Пролет, во склоп на градинката „Раде Јовчевски Корчагин“.
Read more

Забрана за промет на мазутот затекнат во складот на „Евротим“ од Кичево

Државниот пазарен инспекторат изрече забрана за промет на производот мазут кој е затекнат во складот на економскиот оператор „ЕВРОТИМ ДООЕЛ Кичево“.
Read more
реклама

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more