Македонија

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Комисијата за заразни болести утре изутрина ќе се состане за да ја разгледа можноста за воведување дневен престој во училиштата, а одлуката ќе зависи од епидемиолошката слика.
Read more

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Изминатиот период во јавноста се отвори прашањето за условите за пензионирање, при што беше најавено дека во пензија нема да може да се оди подоцна од 62 години за жени, односно 64 за мажи, со исклучоци за
Read more

Што ќе значи „Ѕвезда плус“ за туризмот и угостителите во земјава?

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) –  Археолошки локалитети ќе станат достапни за посета на домашни и странски туристи, ќе се обноват постоечките и ќе се изградата нови планинарски домови, ќе се стимулира здравствен и пензионерски туризам за
Read more

Комисијата одлучува за целодневна настава

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во осно
Read more

Повторно расте процентот на позитивни случаи од вкупниот број направени тестови

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Изминативе три дена е зголемен процентот на позитивни случаи на COVID-19 од вкупниот број на направени тестови.
Read more

Пад на утринските температури, сончево и топло преку ден

Сончево време со мала до умерена локална облачност ќе преовладува денеска во земјава.
Read more

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Скопје, 19 септември 2020 (МИА) – Министерството за внатрешни работи презема стандарди полициски оперативни мерки и активности, коментираат од МВР во врска со обвинувањата кои ги упати поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јан
Read more

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Министерството за здравство преку социјалните мрежи го соопшти дневниот КОВИД биланс.
Read more
play_arrow

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Министерството за образование и наука со поддршка на УНИЦЕФ и УСАИД изработи видео во кое се прикажани протоколите кон кои ќе треба да се придржуваат учениците, наставниците и родителите со враќањето на децата во училниците од први октомвр
Read more

Битиќи: Неблагодарно е јавните пари да се делат по етничка основа

Read more

Груби: Субвенциите за малцинските заедници во моментов е само дебата

Read more

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум

Скопје, 19 септември 2020 (МИА) – Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската
Read more
реклама

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more