Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Владите, деловниот свет и развојните банки имаат уште две години да направат нешто за да избегнат многу полоши климатски промени, изјави денеска шефот на Обединетите нации за климата.

Научниците тврдат дека е неопходно до 2030 година да се преполоват емисиите на штетните стакленички гасови за да се спречи зголемувањето на температурата за повеќе од 1,5 степени во однос на прединдустрискиот период.

Неуспехот би предизвикал екстремни временски услови и топлина.

И покрај ова, емисиите на јаглерод диоксид се зголемија на рекордно ниво минатата година, а сегашните ветувања на земјите за борба против климатските промени, доколку се исполнат, само маргинално ќе ги намалат глобалните емисии до 2030 година.

Сајмон Стил, извршен секретар на Рамковната конвенција на ОН за климатски промени (UNFCCC), предупреди дека следните две години се „клучни за спас на нашата планета“.

„Сè уште имаме можност да ги намалиме емисиите на стакленички гасови со новата генерација национални климатски планови. Но, сега ни требаат посилни планови!“, рече тој.

Говорејќи на конференцијата на тинк-тенк организацијата Chatham House во Лондон, Стил рече дека земјите од Г20 се колективно одговорни за повеќе од 80 отсто од глобалните емисии и затоа треба итно да дејствуваат. Главната цел на овогодинешните преговори за борба против климатските промени во ОН е да се постигне договор за финансирање на земјите во развој кои имаат потешкотии во транзицијата од фосилни горива.

Стил рече дека парите може да се обезбедат преку простување на долгови, поевтино задолжување за посиромашните земји, нови извори на меѓународно финансирање како што се даноците за транспортни емисии и реформи на Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд.

„Секој ден, министрите за финансии, извршните директори, инвеститорите, банкарите за климата и развојот насочуваат милијарди долари. Време е тие долари да се пренасочат“, нагласи тој.

Во „суперизборна“ година каде што гласачите го даваат својот глас од Индија, Јужна Африка, Европа до Соединетите Држави, Стил рече дека климатските активности премногу често „излегуваат од агендата на владите“.

Политичарите како републиканскиот кандидат Доналд Трамп или екстремно десничарските партии на претстојните европски избори ги отфрлаат политиките за климата со цел да се задоволат со гласачите.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Наука

Дали во нашиот Сончев Систем се крие џиновска деветта планета?

Read more

Гавраните знаат да бројат на глас

Read more

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Read more

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Read more
 

Гик

Дали во нашиот Сончев Систем се крие џиновска деветта планета?

Читај повеќе

Корисниците на Android потпевнувајќи можат да најдат песна на апликацијата YouTube Music

Читај повеќе

Гавраните знаат да бројат на глас

Читај повеќе

Apple подготвува екрани кои сами ќе се поправаат?

Читај повеќе

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе