Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Сондата Voyager 1 беше лансирана во 1977 година и го напушти Сончевиот Систем пред десет години.

Околу 46 години по лансирањето, почна да испраќа чудни податоци кон Земјата. Во 2012 година, Voyager 1 го напушти Сончевиот Систем, односно хелиосферата и влезе во меѓуѕвездениот простор. Сега е оддалечена од Земјата околу 24 милијарди километри, односно се работи за вселенско летало кое досега отишло до најоддалечените делови на универзумот.

Преку системот AACS, тој испраќа податоци за својата меѓуѕвездена средина, но веќе некое време испраќа мистериозни податоци на Земјата - повторувачки збир на единици и нули. Инженерите на НАСА испратија шифрирана команда за проверка на системот во март, по што системот за податоци за летот (FDS) покажа што може да биде проблемот.

Имено, се чини дека околу 3 проценти од меморијата на FDS е оштетена, поради што вклучувањето и исклучувањето на системот во ноември 2023 година не го реши проблемот. НАСА верува дека најголемиот дел од штетата е на еден чип во меморискиот систем.

Во март, инженерите испратија FDS таканаречена команда „poke“ која менува одредени адреси на меморијата. Откако добиле одговор 22,5 часа подоцна, експертите забележале дека еден дел од системот покажува чудни отчитувања. Се чинеше дека се во погрешен формат, а инженер од тимот успеа да ги декодира.

Измешаниот сигнал содржеше отчитување на целиот мемориски систем FDS. Тимот на Voyager 1 го спореди со оној што го добија пред да се појави проблемот и успеа да го лоцира изворот на дефектот, пишува Science Alert.

Засега не е познато што точно ја предизвикало штетата на чипот; можеби енергетските честички кои патуваат низ вселената се виновни, или можеби едноставно е староста на системот. Со оглед на тоа што беше лансиран во доцните 70-ти, компјутерите на Voyager 1 се прилично застарени.

Инженерите веруваат дека за неколку недели или месеци ќе успеат да го решат проблемот, односно да ја заобиколат штетата на FDS, по што повторно треба да добиеме точни податоци за границата на меѓуѕвездениот простор.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Наука

Дали во нашиот Сончев Систем се крие џиновска деветта планета?

Read more

Гавраните знаат да бројат на глас

Read more

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Read more

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Read more
 

Гик

Дали во нашиот Сончев Систем се крие џиновска деветта планета?

Читај повеќе

Корисниците на Android потпевнувајќи можат да најдат песна на апликацијата YouTube Music

Читај повеќе

Гавраните знаат да бројат на глас

Читај повеќе

Apple подготвува екрани кои сами ќе се поправаат?

Читај повеќе

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Читај повеќе
  • filter

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Читај повеќе

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе