Вести

filter

4 јуни 1783, изведен бил првиот лет со балон

Браќата Монголфје пред три века јавно го демонстрирале првиот лет со балон, нивен пронајдок.
Read more
filter

2 јуни 1953, крунисана била кралицата Елизабета II

На денешен ден во Вестминстерска катедрала се случило свеченото крунисување на Елизабет Александра Мери како кралица Елизабета II.
Read more
filter

1 јуни 1980, почнал со работа CNN

На денешен ден светот ја добил првата телевизија со 24-часовна програма.
Read more
filter

31 мај 1859, почнал да работи часовникот Биг Бен во Лондон

Познатата туристичка атракција во британската престолнина била изградена како дел од планот на Чарлс Бари за новата палата откако стариот дворец Вестминстер бил тешко оштетен од пожарот на 16 октомври 1834.
Read more
filter

20 фотографии кои ја одбележаа неделата

Последиците од конфликтот во Газа и Израел, годишнината од смртта на Џорџ Флојд, ерупцијата на вулканот Њирагонго во близина на градот Гома во Конго, катастрофалната ситуација со коронавирусот во Индија се дел од
Read more
filter

28 мај 1937, основан бил автомобилскиот гигант Volkswagen

На 28 мај 1937 година Владата на тогаш нацистичка Германија основала државна компанија за производство на автомобили наречена Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH.
Read more
filter

27 мај 1937, пуштен бил во употреба мостот Голден Гејт

По четиригодишна изградба, на денешен ден во 1937 година бил пуштен во употреба мостот Голден Гејт, симбол на Сан Франциско.
Read more
filter

Како изгледаше „крвавата“ Месечина ширум светот?

Фотографи низ светот успеаја низ прекрасни фотографии да ја доловат појавата на таканаречената „крвава“ или црвена Месечина.
Read more
filter

26 мај 1942, потпишан бил Англо-советскиот воен договор

На денешен ден во 1942 година Обединетото Кралство и СССР потпишале договор за воено и политичко сојузништво за борба против нацистичка Германија.
Read more
filter

25 мај 1892, роден е Јосип Броз Тито

Роденденот на Јосип Броз Тито, доживотниот претседател на СФРЈ и Сојузот на комунистите на Југославија, кој владееше со Југославија 35 години, во поранешна Југославија се славеше на денешен ден , 25 мај, иако некои подато
Read more
filter

23 мај 1934, убиени биле Бони и Клајд

Злогласните криминалци Бони Паркер и Клајд Бароу биле изрешетани до смрт од страна на здружените полициски сили на Тексас и Лујзијана додека се возеле во украден автомобил.
Read more
filter

22 мај 1939, Хитлер и Мусолини го потпишале Челичниот пакт

Лидерот на нацистичка Германија, Адолф Хитлер и лидерот на фашистичка Италија, Бенито Мусолини, го склучиле злогласниот Челичен пакт со кој двете земји влегле во воен и политички сојуз во пресрет на Втората светска војна.
Read more
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more