316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.562 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на COVID-19.

По градови, новите случаи се регистрирани во:

-Скопје 164

-Прилеп 34

-Куманово 16

-Кавадарци и Неготино по 13

-Тетово 12

-Гостивар 10

-Охрид 9

-Велес 8

-Гевгелија 7

-Штип 6

-Струмица, Струга и Кочани по 5

-Виница и Богданци по 2

-Кичево, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Радовиш по 1.

Починати се 11 лица, по 4 пациенти од Скопје (76,81г,79г,62г), по 2 пациенти од Прилеп (77г, 66г) и Крушево (55г,76г) и по 1 пациент од Штип (65г), Битола (85г) и Охрид (59г). Сите единаесет пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 681 оздравени пациенти од:

-Скопје 271

-Кавадарци 85

-Прилеп 42

-Охрид 31

-Неготино 28

-Тетово 24

-Куманово 23

-Велес 22

-Струмица 18

-Делчево 17

-Гевгелија 14

-Штип 13

-Валандово 12

-Крива Паланка 11

-Струга, Гостивар и Битола по 10

-Богданци 7

-Кичево 5

-Крушево и Свети Николе по 4

-Радовиш и Кратово по 3

-Дебар, Берово и Кочани по 2

-Ресен, Виница, Демир Капија и Македонски Брод по 1

Досега во земјата се направени вкупно 544.816 тестирања за COVID-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 107.479, бројката на оздравени пациенти е 95.410, на починати е 3.206, а бројот на активни случаи изнесува 8.863.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Македонија

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Read more

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Read more

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Read more

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Read more
 

Вести

ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Читај повеќе

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Читај повеќе

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе