843 нови случаи на COVID-19, 11 починати

Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи на COVID-19.

Во:
-Скопје 360
-Прилеп 66
-Неготино 54
-Куманово 51
-Кавадарци 44
-Струмица 33
-Велес 30
-Тетово 26
-Охрид 25
-Гевгелија 22
-Крива Паланка 20
-Гостивар 18
-Кочани 16
-Штип 12
-Богданци 11
-Битола 9
-Крушево 8
-Кичево и Пробиштип по 6
-Струга 5
-Ресен и Демир Капија по 4
-Валандово и Демир Хисар по 3
-Свети Николе, Берово и Кратово по 2
-Македонски Брод 1

Починати се 11 лица, по 5 пациенти од Скопје (77г,73г,63г,63г,39г), по 2 пациенти од Кавадарци (77г,71г) и Неготино (77г,63г) и по 1 пациент од Куманово (75г), и Кочани (72г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 333 оздравени пациенти од:
-Скопје 115
-Кавадарци 64
-Неготино 26
-Прилеп 25
-Тетово 18
-Куманово 15
-Велес и Гевгелија по 10
-Штип и Струмица по 9
-Гостивар, Битола, Дебар и Берово по 4
-Кочани и Крушево по 3
-Кичево и Кратово по 2
-Охрид, Ресен, Делчево, Валандово, Богданци и Демир Капија по 1

Досега во земјата се направени вкупно 537.024 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659. 

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Македонија

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Read more

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Read more

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Read more

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Read more
 

Вести

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе

Се појави нов опасен тренд

Читај повеќе

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Читај повеќе