Адвокати во САД го повикаа Facebook да се откаже од детскиот Instagram

МИА/КАЈГАНА
/ 11.05.2021 / 11:20

Националното здружение на адвокатите во САД го повика Facebook да се откаже од плановите за Instagram програмата за деца под 13-годишна возраст – Instagram Kids, наведувајќи ја како причина загриженоста за безбедноста и психичкото здравје на децата и штетата што социјалните медиуми може да ја направат притоа.

Во писмо до извршниот директор на Facebook, Марк Закерберг, 44 врвни државни и регионални адвокати тврдат дека социјалните медиуми може да бидат многу штетни за децата и дека Facebook не успеал да ја заштити благосостојбата на децата на своите платформи во својата практика до денес. Како пример, тие ја наведуваат апликацијата Messenger Kids, којашто „им дозволува на децата да ги заобиколат ограничувањата“ и да се приклучат на групни разговори со непознати.

„Facebook како да не реагира на потребата, туку ја создава, бидејќи оваа платформа првенствено им се допаѓа на деца кои инаку не би имале профил на Instagram. Накратко, платформата на Instagram за деца е штетна поради огромен број причини. Државните адвокати го повикуваат Facebook да се откаже од своите планови за лансирање на таа нова платформа“, се вели во писмото.

Тие го наведуваат и кибер-вознемирувањето на Instagram и злоупотребата од страна на луѓе кои ги експлоатираат децата на различни начини, како штетни појави. Само во 2020 година, Facebook и Instagram објавија 20 милиони слики на сексуална злоупотреба на деца, според адвокатите.

„Децата не се способни да се справат со комплексноста на она што го среќаваат на интернет, како што се рекламирање, несоодветна содржина и односи со туѓинци“, се истакнува во документот.

Кибер-вознемирувањето е еден од главните проблеми. Истражување од 2017 година покажа дека дури 42 отсто од младите корисници на Instagram доживеале вознемирување на интернет. А, децата денес минуваат повеќе време на интернет поради пандемијата на COVID-19, па има опасност дека овие проблеми само ќе се влошуваат, предупредуваат државните адвокати. 

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more

Вести

Измислена лепенка што може да открие алкохол и кофеин во крвта

Read more

Hyundai ги купи кучето-робот Spot и Boston Dynamics. Што планира со нив?

Read more

Нов материјал може да направи авион да бучи колку фен за коса

Read more

Snapchat го укинува филтерот што е виновен за низа сообраќајни несреќи

Read more
 

Гик

Jacob & Co претстави луксузен часовник од 580.000 долари

Читај повеќе

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Измислена лепенка што може да открие алкохол и кофеин во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Hyundai ги купи кучето-робот Spot и Boston Dynamics. Што планира со нив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla претстави нов суперкомпјутер, петтиот најмоќен во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Никогаш не поврзувајте го вашиот iPhone со оваа Wi-Fi мрежа

Читај повеќе

Honor во август ќе го претстави смартфонот Magic 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да едитирате видео на YouTube откако ќе го објавите?

Читај повеќе