Alexa на Amazon е во големи проблеми

Интерните извештаи и неодамнешните отпуштања покажуваат дека Amazon повеќе не верува во своите хардверски планови.

Amazon годинава беше принуден да отпушти голем дел од своите вработени. Еден оддел што го доживеа најголемиот удар на ова поле е тимот на Alexa, кој е одговорен за создавање на некои од најдобрите Echo дисплеи.

Сега станува сè појасно зошто се случи оваа ситуација, бидејќи се чини дека одделот Worldwide Digital на Amazon претрпува големи загуби, а тоа ги вклучува уредите Echo и Prime Video, додека иднината на одделот Alexa е неизвесна.

Извори запознаени со ситуацијата посочуваат дека оперативната загуба на одделот Alexa во текот на првиот квартал од 2022 година изнесува околу три милијарди долари. Ова е најголема загуба за кој било оддел во Amazon.

Гледајќи ги овие резултати, може да се дојде до заклучок дека вообичаениот план на Amazon, кој вклучува субвенционирање на продажба на хардвер, преку продажба на услуги и други производи кои се нудат со хардверот, не функционира толку добро како што се мислеше.

Се истакнува дека Alexa претставува огромен неуспех на имагинацијата, како и пропуштена шанса. Изворите велат дека нема јасна насока во која треба да се оди со хардвер во компанијата.

И покрај големиот број отпуштања и нови проблеми, Amazon нагласува дека останува посветена на развојот на уредите Echo и Alexa и ќе продолжи да инвестира во нив.

Тагови
реклама

Вести

Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Read more

НАСА откри метален објект на Марс

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Вртлог на површината на Сонцето ги збунува научниците

Read more
 

Гик

Twitter повторно падна, корисниците добија порака дека „премногу твитале“

Читај повеќе

Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Читај повеќе
  • filter

НАСА откри метален објект на Марс

Читај повеќе

Научници дојдоа до откритие кое може да го промени досегашното сфаќање за водата

Читај повеќе

Samsung Galaxy S23 серијата претставена на македонскиот пазар

Читај повеќе

Илон Маск стави точка

Читај повеќе

Вртлог на површината на Сонцето ги збунува научниците

Читај повеќе

Nintendo Switch го надмина PlayStation 4

Читај повеќе

WhatsApp дополнително ги подобри статусите, достапни се нови опции

Читај повеќе