Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Повеќе од 90 отсто од Американците сметаат дека САД до 2030 година би можеле да имаат жена претседател, покажуваат денеска објавените резултати од испитувањето на јавното мислење спроведено од Галуп.

Резултатите се објавени во момент кога потпретседателката на САД; Камала Харис сè повеќе се смета како фаворит за претседателската номинација на Демократската партија во 2024 година.

Анкетата на Галуп спроведена во 74 земји покажала дека Американците најверојатно ќе се изјаснат дека жена би можела да ја води нивната држава до 2030 година.

Повеќето испитаници во само три земји Мавританија, Белорусија и Шри Ланка изјавиле дека не очекуваат жена на претседателската функција во годините кои доаѓаат, покажало испитувањето спроведено од 2019 до 2020 година, чии резултати се објавени на Меѓународниот ден на жената.

Жени се наоѓаат на претседателската позиција во само 22 земји во светот, а 119 никогаш нема да ја имаат, покажуваат податоците на ОН.

Жените држат малку повеќе од една четвртина од пратеничките места во парламентите низ светот. 

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more

Првпат во историјата жена е главен уредник на Reuters

Read more

Тедрос: COVID-19 за неколку месеци може да се стави под контрола

Read more
 

Вести

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе

Се појави нов опасен тренд

Читај повеќе

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Читај повеќе