Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се вакцинираше против COVID-19 со вакцината на AstraZeneca, пренесе DW.

Канцеларката Меркел, која во јули ќе наполни 67 години, претходно соопшти дека има намера да се вакцинира, но дека го чека својот ред.

И претседателот Франк-Валтер Штајнмаер се вакцинираше со вакцината на AstraZeneca и притоа изјави дека има доверба во вакцините што се одобрени во Германија.

По препорака на германската Централна комисија за вакцини, од почетокот на април само лицата на возраст над 60 години се вакцинираат со AstraZeneca. Министрите за здравство на федералните провинции пред неколку дена одлучија помладите луѓе кои ја примија AstraZeneca како прва вакцина, на ревакцинацијата да добијат Pfizer/BioNTech или Moderna. 

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Свет

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Read more

Москва ги замрзна банкарските сметки на Радио Слободна Европа/Радио Слобода

Read more
 

Вести

КОВИД биланс: 112 нови случаи од 4.196 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Читај повеќе

Почнува вакцинацијата на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Читај повеќе

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Читај повеќе

Претрес во Гази Баба, приведен дилер на дрога

Читај повеќе

Има повеќе слободни кревети од КОВИД пациенти на инфективните одделенија

Читај повеќе

Филипче: Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим

Читај повеќе
  • play_arrow

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Читај повеќе
  • play_arrow

Напад врз медиумски работник да се третира како напад врз службено лице

Читај повеќе