Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Израелски археолози за време на ископувања во градот Јавне најдоа недопрено кокошкино јајце старо околу 1.000 години, кое се смета за едно од најстарите во светот, објави Израелскиот орган за антиквитети (IAA).

„Ова е многу ретко откритие во Израел и во светот. Наоѓањето фрагменти од лушпи од јајца е секогаш интересно откритие кога работиме на ископувања, но тоа е релативно вообичаено, но наоѓањето на цело јајце е навистина уникатен феномен“, рече д-р Ли Пери од IAA, пишува Jerusalem Post.

Јајцето е пронајдено во област што датира од византискиот период (од 4 до 7 век н.е.).

URL

„Со оглед на тоа дека напукнало, голем дел од внатрешната содржина истекла, но зачуван е дел од жолчката, што ќе ни овозможи понатаму да истражуваме“, рече Гал.

Таа рече дека заедно со колегите археолози откриле септичка јама од исламскиот период како дел од локалитетот и биле изненадени кога таму забележале необичен предмет.

„Одличното зачувување на јајцето веројатно се должи на условите во кои лежело со векови, заштитено во септичка јама со мек човечки отпад. Тоа всушност го зачувало толку добро“, рече управителот на локалитетот, археологот Ала Нагорски.

„Дури и денес, јајцата ретко траат долго во картонска амбалажа во супермаркетите. Неверојатно е кога ќе се помисли дека ова откритие е старо 1.000 години!“

„Кокошките биле припитомени во областа на Југоисточна Азија релативно неодамна, пред околу 6.000 години, но им требаше долго време да станат дел од исхраната на луѓето. Тие ги користеа за други цели, на пример за борби со петли. Бидејќи важеле за привлечни животни, биле изложувани во древните зоолошки градини и им ги давале како подароци на кралевите“, вели Гал.

Јајцето пронајдено во градот Јавне уште повеќе се распука и се скрши откако беше отстрането од местото каде што беше откриено, но наскоро беше вратено во првобитната состојба во лабораторијата за администрација за антиквитети.

Уникатното јајце беше откриено од археолозите како дел од проектот за изградба на нов градски кварт, а во согласност со израелскиот закон, ископувањата треба да бидат заштитени пред да започнат какви било градежни работи.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Вести

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Read more

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Read more

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Read more

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Читај повеќе

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Читај повеќе

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Читај повеќе

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Читај повеќе