Бајден: Автократска Русија е послаба отколку што се чини

Претседателот на САД Џо Бајден зборуваше за средбата со рускиот претседател Владимир Путин и рече дека во моментот Русија изгледа многу послаба отколку што е претставена во јавноста.

Во пресрет на состанокот со Владимир Путин во Женева, закажан за 16 јуни, американскиот претседател зборуваше за низа проблеми во односите меѓу двете сили.

На прашањето како е можно Путин да управува со Русија без проблеми од 1999 година и дека по толку години неговата политика не е променета, Бајден истакна дека има едноставен одговор на тоа.

„Тој е Владимир Путин. Автократите имаат огромна моќ и не мора да ѝ даваат отчет на јавноста за сè што прават“, рече Бајден.

Бајден се осврна и на моменталната состојба во Русија и зборуваше особено за економската состојба. Американскиот претседател истакна дека руската економија е 13 пати помала од САД, што ја прави послаба отколку што се чини.

„Русија има свои проблеми. Таа се занимава со својата економија, како и со пандемијата на коронавирус. Не се занимава само со САД и Европа, туку и со Блискиот Исток. Русија е вклучена во некои активности за кои веруваме дека се спротивни на меѓународните норми“, рече американскиот претседател.

Бајден на крајот од прес-конференцијата зборуваше и за актуелните проблеми меѓу двете земји поврзани со сајбер напади врз американски компании. Американскиот претседател повтори дека го повикал Путин уште пред изборите и му рекол дека ќе провери дали Путин е вмешан во сајбер напади.

„Имав пристап до безбедносни податоци и проверив сè. Путин бил вмешан во тие активности“, рече Џо Бајден.

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Свет

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Read more

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Read more
 

Вести

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Читај повеќе

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Читај повеќе

Топ 10 најубави плажи во светот

Читај повеќе

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Читај повеќе

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Читај повеќе

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Читај повеќе

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Читај повеќе

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Читај повеќе