Батеријата на смартфоните ќе трае подолго – Google подготвува нова функција

Google конечно одлучи дека ќе работи на нова функција која ќе го продолжи траењето на батеријата на мобилните телефони.

Веројатно е дека од компанијата веќе бараат нов начин како да го продолжат траењето на батеријата.

Екраните на повеќето нови уреди имаат фрекфенција на освежување од 90 Hz, некои дури од 120 Hz. Ова е дополнителен притисок за траењето на батеријата и е најчест проблем на смартфоните.

Ultra Low Power Mode е решението кое го одбра Google. Оваа функција најпрвин ќе биде достапна за смартфоните на Pixel, но не се знае кога ќе биде претставена и на останатите Android уреди.

Google не го измисли овој концепт. Samsung го популаризираше Ultra Low Power Mode уште во 2014 на смартфонот Galaxy S5, па најверојатно новите функции на Google ќе наликуваат на концептот на Samsung.

Тука пред сè се мисли на монохроматскиот екран, исклучување на интернет конекцијата и дозволен пристап само на основните функции.

реклама

Софтвер

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Како да го избришете вашиот YouTube канал?

Read more

Стигна новиот iOS 14 софтвер за уредите на Apple

Read more

Гик

Домејн за Pirate Bay продаден за 50.000 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Читај повеќе
  • play_arrow

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе