Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс, предвидува нова пандемија на планетата. Милијардерот сними поткаст во кој разговараше со Рашида Џонс и Ентони Фаучи за пандемијата на COVID-19 и промените кои ќе ги донесе вирусот во светот.

Во текот на разговорот Џонс го праша Гејтс дали човештвото ќе биде соочено со нова пандемија.

„Да, ќе имаме среќа ако тоа се случи за 20 години“, изјави Гејтс.

Тој нагласи дека постои можност нова пандемија да се појави и за три години. Сепак, вели дека следниот пат човештвото ќе биде подготвено за пандемија.

 Според него, до тогаш ќе се појават алгоритами во склад со кои ќе се воведе карантин, а ќе има и подобрен систем за тестирање на потенцијални носители на инфекции.

„Вториот пат нема да бидеме вака глупави“, заклучи тој.

URL
URL
реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Живот

Трите најдволични хороскопски знаци

Read more

Осудувањето на жртвите на силување и величањето на „мажиштата“ е трагедијата на балканскиот менталитет

Read more

Спектакуларен момент кога случајно ќе снимиш снежна лавина

Read more

Хороскопски знаци кои најтешко функционираат под стрес

Read more
 

Магазин

  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Читај повеќе

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Читај повеќе

Ова се спортовите од кои луѓето најбрзо се откажуваат

Читај повеќе