Близок соработник на Путин поднесе оставка

Алексеј Кудрин, близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин, е најновото име во низата високи руски функционери кои поднесоа оставка.

Кудрин беше шеф на комитетот за ревизија на Русија, а претходно беше министер за финансии и вицепремиер. Како што пренесува Guardian, извори сугерираат дека по заминувањето од владата тој би можел да биде вработен во рускиот технолошки гигант Yandex..

Кудрин беше близок соработник на Владимир Путин во текот на неговата кариера, а денес стана највисокиот владин функционер кој поднесе оставка по инвазијата на Украина. Кудрин рече дека сака да се фокусира на „големи проекти“ и додаде дека сè уште не одлучил што ќе прави по оставката.

Но, тој нагласи дека оставката е негова одлука: „Да, тоа беше моја иницијатива. Барам нови, интересни проекти на кои ќе се посветам“.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Свет

Путин испрати предупредување до Западот

Read more

Естонија, Латвија и Литванија ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

Read more

Поради Лавров: Украинскиот министер Кулеба не доаѓа на состанокот на ОБСЕ во Скопје

Read more

Северна Кореја: Со шпионски сателит направивме детални снимки на Белата куќа и Пентагон

Read more
 

Вести

Јавниот превоз утре и задутре со изменет режим

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Трамвај наместо БРТ на Шилегов, конечни место половични решенија

Читај повеќе

Путин испрати предупредување до Западот

Читај повеќе

Комуналците од Тетово излегоа на штрајк поради неисплатени плати

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај на 29 и 30 ноември во Скопје

Читај повеќе

Се продава легендарниот хотел Славија во Белград

Читај повеќе

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Читај повеќе

Во Белград градски автобус се преполови буквално па половина

Читај повеќе

Естонија, Латвија и Литванија ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

Читај повеќе