Бочварски: Македонски железници не си ја вршат работата, ќе ги отвориме вратите на операторите од регионот

Макфакс
/ 20.11.2023 / 14:18

Години и децении нзаназад претпријатието Македонски железници и транспорт работи во тешки услови со финансиска поддршка од Владата за да може да ги реализира одреден број на линии во нивниот оперативен план.

Фото: Филип Здравески (Кајгана)

Ова го изјави министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и додаде дека минатата годиниа финансиски ги помогнале со 15 милиони евра, а оваа година очекува подддршката да достигне до 25 милион евра.

„Би го поставил и прашањето дали граѓаните се задоволни од тоа што го прави ова претпријатие и дали ние како влада сме задоволни, но сите сме согласни дека ова претпријатие не ја врши работата која ја очекуваат граѓаните од него. И токму поради тоа во Собранието е законот за либерализација на превозот и очекуваме по изгласувањето на овој закон да се отвораат вратите на други оператори од регионот кои што сакаат да оперираат по македонските железнички пруги“, дополни Бочварски.

Тој е дециден дека ќе се продолжи и во делот на изградба на железничките пруги.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more
 

Ново

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога сѐ ќе тргне наопаку

Читај повеќе
  • play_arrow

Хамас ослободи уште 12 заложници

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Јавниот превоз утре и задутре со изменет режим

Читај повеќе

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Трамвај наместо БРТ на Шилегов, конечни место половични решенија

Читај повеќе

Путин испрати предупредување до Западот

Читај повеќе

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе