Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Поминаа нешто помалку од шест месеци откако Boeing 737 Max си ја поврати дозвола за летање, но сега повторно се наоѓа под лупа.

Откривањето на потенцијален електричен проблем минатиот месец предизвика приземјување на 100 авиони кои им припаѓаат на 24 компании ширум светот. Испораката на многу нови авиони е стопирана, а Boeing и американската Федерална администрација за авијација работат на решавање на проблемот.

Меѓутоа, критичарите добија нова „енергија“ кога станува збор за тврдењето дека 737 Max е прерано вратен во служба и дека причините за двете фатални несреќи не се детални анализирани и решени. Меѓу критичарите е и познатиот свиркач Ед Пирсон, поранешен вработен во Boeing, кој веќе ја истакна врската помеѓу ниските стандардни на производство во фабриките и електричните дефекти кај паднатите авиони.

Boeing и ФАА тврдат дека проблемот се појавил за време на тестирањето на новопроизведениот примерок од авионот 737 Max 8 кој сѐ уште не е доставен до купувачите. Востановено е дека електричните системи во авионите не работеле адекватно, односно дека проблемот со лошата поврзаност поради што главната пилотска табла и помошната единица за контрола на енергијата не биле правилно заземјени. Тоа може негативно да делува на одредени системи вклучително и системот на заштита на моторот од мраз, моради што полетувањето и слетувањето би биле несигурни.

За потсетување, во претходните две несреќи погинаа 346 луѓе, а како причина се наведува системот MCAS кој влијаел врз носот на авионот, што довело до катастрофа.

Тагови
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Вести

Измислена лепенка што може да открие алкохол и кофеин во крвта

Read more

Hyundai ги купи кучето-робот Spot и Boston Dynamics. Што планира со нив?

Read more

Нов материјал може да направи авион да бучи колку фен за коса

Read more

Snapchat го укинува филтерот што е виновен за низа сообраќајни несреќи

Read more
 

Гик

Jacob & Co претстави луксузен часовник од 580.000 долари

Читај повеќе

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Измислена лепенка што може да открие алкохол и кофеин во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Hyundai ги купи кучето-робот Spot и Boston Dynamics. Што планира со нив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla претстави нов суперкомпјутер, петтиот најмоќен во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Никогаш не поврзувајте го вашиот iPhone со оваа Wi-Fi мрежа

Читај повеќе

Honor во август ќе го претстави смартфонот Magic 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да едитирате видео на YouTube откако ќе го објавите?

Читај повеќе