Четири ракети погодија база крај аеродромот во Багдад, најмалку шестмина повредени

Четири ракети погодија денеска воена база во близина на меѓународниот аеродром во Багдад, при што се повредени шестмина борци, се вели во соопштението на ирачката војска.

Безбедносните сили откриле ракетен фрлач и неколку ракети при претрес во областа, пишува во соопштението.

Засега никој не презеде одговорност за нападот, а ова е последниот напад во низата напади од минатата недела.

Во четвртокот две ракети ја погодија авионската база Балад, но немаше жртви и штета од нападот.

Во базата Балад се сместени американските сили, а базата се наоѓа на околу 80 километри северно од Багдад. 

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Свет

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Read more

Вести

  • play_arrow

Циклонот Јанос пустоши во Грција – двајца загинати, поплави и огромна штета

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Читај повеќе

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум

Читај повеќе

Променливо облачно време со сончеви периоди

Читај повеќе

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Отказ за советник на екс министерот Чулев поради насилно и недолично однесување

Читај повеќе

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Читај повеќе