Далас на Дончиќ поразен на стартот од плеј-офот, Харден и Зубац одржаа лекција по кошарка

Синоќа на терените во НБА се одиграа четири натпревари од првото коло од плеј-офот, а Далас Маверикс претрпе тежок пораз на гостувањето кај Лос Анџелес Клиперс.

Клиперс победија со 109:97, што не е резултат што навестува катастрофа, но играта на Далас изгледаше така во добар дел од натпреварот.

URL

Во првото полувреме Лука Дончиќ и соиграчите не можеа да погодат речиси ништо и шутираа само 25% од поле, па по две четвртини резултатот беше 59:30 за Клиперс.

Доминацијата на Клиперс продолжи и во вториот дел од мечот, а Далас само успеа да ја ублажи загубата во меч во кој тимот изгледаше како раштиман оркестар.

URL

Заедно со Ивица Зубац, Џејмс Харден им одржа лекција по кошарка на Мавс, одличниот плејмејкер постигна 28 поени и подели 8 асистенции, додека хрватскиот центар блескаше со 20 поени и 15 скока. Кај Далас, Дончиќ постигна 33 поени, а Кајри Ирвинг 31.

Сигурен триумф забележа најдобриот тим во лигата во регуларниот дел, Бостон. Селтикс на домашен терен го победија Мајами со 114:94, а Џејсон Тејтум забележа трипл-дабл со 23 поени, 10 скока и 10 асистенции.

URL

И покрај отсуството на повредениот Јанис Адетокунбо, Милвоки поведе со 1:0 во серијата против Индијана, победувајќи со 109:94.

Кај Бакс блескаше Демијан Лилард со 35 поени, додека Крис Мидлтон додаде 23 поени. На Пејсерс не им помогна ниту бруталната партија на Паскал Сијакам од 36 поени и 13 скока.

На крајот Оклахома го совлада Њу Орлеанс Пеликанс со 94:92, а Си Џеј Меколум промаши за победа на гостите на звукот на сирената.

Резултати:

Бостон - Мајами 114:94

ЛА Клиперс - Далас 109:97

Милвоки - Индијана 109:94

Оклахома - Њу Орлеанс 94:92.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Кошарка

Метла за Индијана: Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Read more

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Read more

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Read more

Панатинаикос ја освои Евролигата, во финалето го декласира Реал

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Роналдо: Не бркам рекорди, тие ме бркаат мене

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најкатастрофални трансфери со кои фудбалерите си ги уништиле кариерите

Читај повеќе

Барди поради повреда отпадна за Хрватска и Чешка

Читај повеќе

Де Роси презема одговорност: Не е виновна Аталанта што не сме во ЛШ

Читај повеќе

Шпанците открија како Чави го измамил Лапорта

Читај повеќе
  • play_arrow

Метла за Индијана: Бостон ќе се бори за титулата во НБА лигата

Читај повеќе

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Скоти Пипен не знаеше ништо за клубовите што играа фајнлфор, ама му легна баклавата

Читај повеќе

Струга ги дозна противниците за ЛШ - ќе се надева на фортуната

Читај повеќе