Девет жртви во циклон во Бразил

Најмалку девет лица загинаа кога циклон го погоди јужниот дел на Бразил, каде што предизвика и поплави.

Според официјалните претставници на цивилната заштита, девет лица починале вчера во сојузната држава Санта Катарина, додека две лица се водат како исчезнати.

Повеќе од 700.000 луѓе останале без електрична енергија.

Во сојузната држава Рио Гранде де Сул евакуирани се повеќе од 1.100 луѓе.

Властите предупредуваат дека силниот ветер ќе продолжи да дува и денеска, како и дека е можно да дојде до поплави во јужните крајбрежни региони.

Remote video URL
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Read more

Свет

Пентагон формира работна група за анализа на појави на НЛО

Read more

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Read more

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Read more

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Read more

Вести

Продолжуваат консултациите за формирање Влада

Читај повеќе

По подолг период бројот на активни случаи во земјава е под 3.000

Читај повеќе

Пентагон формира работна група за анализа на појави на НЛО

Читај повеќе

Променливо сончево со попладневна нестабилност

Читај повеќе

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе