Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

За еден месец сите вакцинални пунктови ќе ја добијат деветвалентната ХПВ-вакцина, која од оваа година, покрај девојчињата на возраст од 12 до 15 години, може да ја примат и момчињата на иста возраст.

Деветвалетнатата ќе ја замени четиривалентната ХПВ-вакцина, која се користи кај нас од 2008 година, а од 2009 година е ставена во редовниот задолжителен календар за имунизација.

„Мило ми е што и младите момчиња ќе бидат опфатени со оваа вакцина. Во рок од еден месец ќе биде достапна во секој пункт за нашите млади да бидат безбедни. Со деветвалентната вакцина се обезбедува поквалитетна превенција од ХПВ-инфекции, како и за преканцерозни лезии и карцином на грлото на матката“, рече министерот за здравство, Илир Демири.

Дветвалентната ХПВ-вакцина содржи пет дополнителни серотипови со кои е зголемена ефикасноста на вакцината, појасни професорката Александра Грозданова, национален координатор за имунизација.

„Со вакцинирање на возраст препорача според нашиот календар, меѓу 12 и 15 години, се постигнува најдобар имунолошки одговор на организмот, особено пред момчињата и девојчињата да бидат изложени на ХПВ-ризикот. Се проценува дека ХПВ-вакцината спречува 70 отсто од случаите на цервикален карцином, 80 отсто од аналниот карцином и повеќе од 40 отсто од вулваларниот карцином. Во нашата земја за следните три години се обезбедени 70.000 дози од ХПВ-вакцината од истиот производител што досега ја обезбедуваше четиривалентната вакцина. Само со подигнување на свеста нашите млади генерации ќе бидат заштитени од овој вид карциноми“, рече Грозданова и повика девојчињата и момчињата на возраст од 12 до 15 години да ја примат вакцината.

ХПВ-вакцината може да се прими до 18 години, односно до завршување на средното училиште. Момчињата и девојчињата на возраст од 12 до 15 години примаат две дози, а оние што се постари од 15 години, односно од 15 до 18 години, ќе примаат три дози, исто како и досега.

Според досегашните анализи, ракот на грлото на матката е петта водечка причина за смрт кај возрасната група од 18 до 49 години во Македонија, бројка што може да се намали доклку се постигне соодветно ниво на вакцинација.

Во моментот анализите покажуваат дека само 50 отсто од девојчињата на возраст од 15 години кај нас се вакцинирани со ХПВ– вакцината наместо предвидените 90 отсто, кои придонесуваат за значително да се намали бројот на заболени.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Македонија

Земјотрес во Скопје

Read more

Гаши се мести за спикерското столче

Read more

На 30 јуни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Read more

Сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Read more
 

Вести

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Гаши се мести за спикерското столче

Читај повеќе

САД ја уверуваат Европа: Ќе продолжиме да ве снабдуваме со гас

Читај повеќе

На 30 јуни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Читај повеќе

Во некои ЕУ земји младите се повеќе против имигрантите од постарите

Читај повеќе

Бури и торнада во САД, повеќе од 20 мртви – 300 илјади луѓе останаа без струја

Читај повеќе

Северна Кореја сакаше да лансира шпионски сателит во Вселената, ѝ експлодира за неколку минути

Читај повеќе

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 2% минатата недела

Читај повеќе

Во случајот со Данка Илиќ сослушани директорот на „Водовод“ и пријател на осомничениот

Читај повеќе