Дневен ковид биланс: 862 новозаразени и 14 починати

Во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања од кои регистрирани се 862 нови случаи на COVID-19, додека 14 лица починаа.

Новозаразените се во следниве градови:
- Скопје 390
- Прилеп 55
- Велес 53
- Тетово 48
- Битола 31
- Штип 28
- Струмица 27
- Кочани 25
- Кавадарци 24
- Куманово 22
- Гостивар 18
- Охрид 18
- Кичево 17
- Гевгелија 12
- Пробиштип 12
- Крива Паланка 10
- Виница 9
- Струга 9
- Неготино 8
- Радовиш 7
- Валандово 6
- Кратово 6
- Свети Николе 6
- Делчево 5
- Демир Хисар 4
- Берово 3
- Пехчево 3
- Ресен 3
- Крушево 2
- Македонски Брод 1

Починати се 14 лица: 5 пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г.), 2 од Струмица (63 и 68г.), а по 1 од Прилеп (54г.), Тетово (88г.), Струга (66г.), Велес (78г.), Битола (76г.), Радовиш (66г.) и Ресен (83г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти од:
- Скопје 75
- Куманово 9
- Штип 10
- Прилеп 16
- Тетово 27
- Велес 6
- Битола 13
- Кавадарци 6
- Гостивар 5
- Гевгелија 14
- Струмица 14
- Радовиш 6
- Кочани 7
- Демир Хисар 2
- Берово 3
- Пехчево 1
- Кратово 1
- Свети Николе 2
- Кичево 4
- Ресен 1
- Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 29.558, бројката на оздравени пациенти е 19.994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8.587.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 12.753, активни 4.138
• Куманово 2.211, активни 361
• Дебар 331, активни 53
• Штип 1.626, активни 246
• Прилеп 1.227, активни 404
• Тетово 2.078, активни 471
• Струга 814, активни 104
• Велес 639, активни 258
• Битола 637, активни 236
• Охрид 675, активни 217
• Кавадарци 471, активни 195
• Гостивар 1.163, активни 178
• Гевгелија 357, активни 166 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 52 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 846, активни 471
• Крива Паланка 228, активни 81
• Радовиш 224, активни 79
• Крушево 25, активни 5
• Кочани 684, активни 211
• Пробиштип 184, активни 50
• Демир Хисар 81, активни 17
• Македонски Брод 104, активни 8
• Пехчево 60, активни 8
• Берово 201, активни 45
• Валандово 101, активни 39
• Виница 175, активни 65
• Делчево 242, активни 111 (56 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 46, активни 16
• Свети Николе 468, активни 74
• Кичево 531, активни 149
• Ресен 238, активни 60
• Неготино 138, активни 71 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.699 теста се преку:
ИЈЗ - 820
ЦЈЗ Скопје - 115
Авицена - 528
Биотек - 265
МАНУ - 194
Жан Митрев (Филип Втори) - 315
Систина со PCR метода - 223
лабораторија Лаор - 64
Судска медицина - 10
ЦЈЗ Битола - 83
Инфективна клиника - 5
ГАК - 0
Синлаб - 77
лаборатории од странство - 0

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 15 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 152 пациенти. На кислородна поддршка се 110 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 позитивни мајки, 6 деца и 4 мајки суспектни на COVID-19

Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 49 пациенти. На респиратор се 2 пациента.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 72, а во болницата во Штип се 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Дебар, Кичево и Кавадарци се хоспитализирани 320 позитивни и сомнителни на COVID-19.

реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Македонија

Дневен ковид биланс: Дури 41 починат, нови 1.022 заразени

Read more

Градоначалникот на Берово позитивен на COVID-19

Read more

Промовиран проекот „Попова Шапка-планински рај-опуштете се и уживајте“ со новите можности за престој во природа

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: Дури 41 починат, нови 1.022 заразени

Читај повеќе

Црна Гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ

Читај повеќе

Градоначалникот на Берово позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Промовиран проекот „Попова Шапка-планински рај-опуштете се и уживајте“ со новите можности за престој во природа

Читај повеќе

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Читај повеќе

Офанзива на етиопските владини сили за заземање на градот Мекеле

Читај повеќе

Стапуваат на сила препораките и мерките за аерозагадување во Тетово, Куманово и Кавадарци

Читај повеќе

Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

Читај повеќе

Шекеринка: Ќе направиме сѐ за да најде решение, но никако на сметка на црвените линии

Читај повеќе