Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски, изминатите неколку дена учествуваше на Светскиот самитот кој се организира во рамки на Мрежата на силни градови, каде членува и Општина Аеродром.  Во рамки на учеството тој на градоначалникот на Њујорк, кој истовремено е домаќин на настанот му врачи дрес од кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром.

Настанот кој е финансиран од страна на Европската Унија и Стејт Департментот во Њујорк, на едно место ги собра повеќе од 70 градоначалници на општини и градови.  Домаќин на настанот беше градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, кој е голем фан на кошарката. По тој повод од страна на градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски, му беше врачен дрес од македонскиот кошаркарски шампион, МЗТ.

Градоначалникот Тимчо Муцунски во својата објава на инстаграм истакна дека дресот на МЗТ треба биде поттик за нови победи и симбол за меѓусебната поддршка и соработка.

„Сино-белата боја на македонскиот шампион ќе биде дел од неговата канцеларија и во духот на спортот и спортските успеси на МЗТ, таа нека биде поттик за идни победи и симбол на меѓусебната соработка, поддршка и пријателство“, истакна Муцунски во објавата.

Муцунски упати и апел до навивачите и љубителите на спортот во сабота во СРЦ „Кале“ да дадат поддршка за МЗТ во финалето од Суперкупот.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Кошарка

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Read more

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Read more

Јокиќ му одржа лекција по кошарка на Вембањама

Read more

Тежок пораз на Далас и Дончиќ, Леброн и Лејкерс изненадија во Кливленд

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе