Двајца загинати и 19 повредени во пукање во ноќен клуб во Осло

Кајгана / МИА
/ 25.06.2022 / 08:57

Две лица се убиени во пукање во ноќен клуб во Осло, соопшти полицијата.

Полицијата на Twitter објави дека уште неколку лица се повредени, а еден осомничен е приведен набргу по пукањето во близина на местото на настанот.

-Сите индиции укажуваат дека сторителот дејствувал сам, изјави полицискиот портпарол Торе Барстад. Три лица се тешко повредени, а на 19 им била укажана лекарска помош.

Локалните медиуми јавија за најмалку три места на злосторство. Нема информации за потенцијалниот мотив. Полицијата не даде информации за возраста или идентитетот на уапсениот.

Нападот се случил во ноќниот клуб Лондон паб, популарен геј клуб во Осло, објави весникот Афтенпостен.

Цивили помогнале полицијата да го уапси осомничениот, пишува весникот.

URL
Тагови
реклама

Свет

Во Обединетото Кралство одобрена првата бивалентна вакцина против коронавирус

Read more

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Read more

Иран категорично негира поврзаност со нападот врз Салман Ружди

Read more

Путин му испрати писмо на Ким Џонг Ун

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Ѓоргиев: Идентитетите во средниот век и сегашните национални идентитети апсолутно не треба да се поврзат

Читај повеќе

Во Обединетото Кралство одобрена првата бивалентна вакцина против коронавирус

Читај повеќе

На Богородица се чека 30 минути, на Табановце до 1 час

Читај повеќе

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Читај повеќе

Пронајдена граната во Вардар кај Велес

Читај повеќе

H&M го сака Скопје: Нов мурал кој истовремено го прочистува воздухот ќе биде откриен во центарот на градот

Читај повеќе

Нема македонски универзитет во првите илјада на Шангајската листа за 2022

Читај повеќе

Нови 889 случаи со COVID-19, 7 починати и 1.228 оздравени

Читај повеќе

Поскапуваат бензините и дизелот

Читај повеќе