Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Легендарниот брод Титаник им понуди уште едно изненадување на ентузијастите.

Титаник беше британски патнички брод кој потона на 15 април 1912 година во Атлантскиот Океан откако удри во санта мраз на своето прво патување од Саутемптон до Њујорк. На бродот имало повеќе од 2.200 патници и членови на екипажот, а при судирот се создала огромна пукнатина која пуштила вода во предните прегради. Кога лакот потонал, водата навлегла во преградите и на крајот довело до потонување на бродот за само 2 часа и 40 минути.

За оваа случка се напишани бројни написи, а направени се и бројни снимки и филмови, па се чини дека нема што повеќе да се додаде. Меѓутоа, 111 години по трагедијата, компанијата Magellan во остатоците на познатиот брод откри ѓердан со заб од мегалодон, за што објави и видео. Иако не е сосема јасно како изгледал накитот, сепак се чини дека најверојатно станува збор за ѓердан.

Magellan изврши ново дигитално скенирање на најпознатиот бродолом во светот и создаде дигитална мапа на Титаник, кој лежи на длабочина од 3.800 метри во Атлантикот.

„Ова ни дава уникатен 3D приказ на целиот брод, кој изгледа како водата да е исцедена. Се надеваме дека на овој начин ќе откриеме што точно се случило со бродот што потона во 1912 година“, соопштија од Magellan.

Сѐ уште не е познато кога дигиталната мапа ќе биде достапна за јавноста и кои тајни ќе ги открие. Исто така, не е познато дали токму дигиталното скенирање им помогнало на истражувачите да го забележат ѓерданот.

Remote video URL

Како и да е, убаво е да се види дека она што се случи пред повеќе од еден век сè уште може да нѐ изненади и да донесе нови информации.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Вести

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Read more

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе