Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Во срцето на Лима, главниот град на Перу, ископана е гробница од времето на Инките, велат археолозите за локацијата под работничката куќа за која се верува дека содржи останки од тела на благородници, завиткани во ткаенина, заедно со керамика и орнаменти.

Главниот археолог Хулио Абанто изјави за Reuters дека гробницата стара 500 години содржи неколку тела завиткани во ткаенина.

Тоа е метод со кој тамошните народи ги закопувале своите мртви, цврсто завиткувајќи ги нивните тела до кои ставале предмети.

Абанто рече дека погребаните веројатно биле членови на елита од општеството Ририканчо, култура што некогаш ја населувала денешна Лима пред моќните Инки да владеат со големата империја во Јужна Америка во 15 век.

Познати по нивното злато и софистицирани конструкции, меѓу нив и кралското засолниште на Мачу Пикчу на врвот на планината, Инките биле освоени од шпанските освојувачи во 1532 година.

Иполито Тика, сопственик на куќа во Лима, рече дека бил преплавен со чувства поради ова ненадејно откритие.

„Тоа е неверојатно. Навистина немам други зборови да го опишам“, рече тој, изразувајќи надеж дека идните генерации во работничката населба Сан Хуан де Луриганчо подобро ќе ја ценат богатата историја околу нив.

Ископувањата започнаа минатиот месец, откако плановите на Тица за реновирање на имотот доведоа до задолжително археолошко истражување во областа Лима, позната по стотиците археолошки наоди од културите што се развиле пред и по Инките.

реклама

Вести

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Read more

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Read more

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Read more

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Read more
 

Гик

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе

Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Читај повеќе

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Читај повеќе

YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Читај повеќе

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта FIFA Mobile доби Manager Mode

Читај повеќе