HTC го претстави паметниот телефон Desire 22 Pro

Како што и најави, компанијата HTC денеска конечно го претстави својот најнов паметен телефон, наречен Desire 22 Pro.

Desire 22 Pro е најновиот модел од тајванскиот производител кој последниве години се фокусираше на VR технологијата. Смартфонот припаѓа на средниот опсег, има 6,6-инчен LCD екран со брзина на освежување од 120 Hz, а се напојува со процесор Snapdragon 695. Уредот се напојува со батерија од 4.520 mAh и е компатибилен со екосистемот Viverse на HTC и HTC VR производи, како што се слушалките HTC Vive Flow.

Компатибилноста со Viverse е главен продажен фактор бидејќи корисниците можат да пристапат до виртуелната содржина од Metaverse преку мобилен телефон и поврзаните HTC VR слушалки.

HTC нуди и Viverse Wallet, кој се користи за управување со дигитални средства како што се криптовалути и NFT директно преку мобилни телефони.

На задната страна на телефонот има главна камера од 64 MP (f/1.8), ултра широка камера од 13 (f/2.4) и сензор за длабочина од 5 MP. Селфи камерата од 32 MP (f/2.0) се наоѓа во дупчестиот исечок на екранот. Споменатиот процесор е комбиниран со 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија која може да се прошири со microSD картичка.

Desire 22 Pro користи оперативен систем Android 12, а неговата батерија од 4.520 mAh поддржува 18W жичено, 15W безжично и реверзибилно безжично полнење. Сензорот за отпечатоци е поставен на страна, а уредот е отпорен на вода и прашина според IP67 стандардите.

Моделот ќе биде достапен во златна и црна боја, а во Европа ќе се продава по цена од 459 евра. Нарачките веќе се примаат, а испораките се очекуваат од 1 август.

Првите купувачи ќе добијат и ексклузивна дополнителна опрема, како што се маската на HTC отпорна на удари, безжичниот полнач на HTC и ексклузивен NFT подарок што може да се преземе преку апликацијата Viverse.

Remote video URL
Тагови
реклама

Мобилни

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Read more

Motorola го претстави флагшипот Moto Razr 2022

Read more

Како да го спасите телефонот ако ви падне во солена вода?

Read more

Дали гејмерскиот Black Shark 5 Pro ќе го помине тестот на издржливост?

Read more
 

Гик

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Читај повеќе

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Читај повеќе

Како мозокот ни помага да заштедиме пари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Жив праисториски фосил: Снимена змијокила ајкула која демне во длабочините

Читај повеќе

Телескопот Hubble фотографираше нереални сцени во Орионовата маглина

Читај повеќе

Google сè уште нема решение за ажурирањето на Android

Читај повеќе

ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Читај повеќе

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Читај повеќе

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Читај повеќе