Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Се разбира, пред сѐ неопходно е вашиот автомобил да ја поддржува опцијата за отклучување и стартување со мобилен телефон.

Ако ги заборавивте клучевите од автомобилот дома, нема потреба да се грижите, бидејќи Huawei ја патентираше апликацијата Digital Car Key.

Овој изум овозможува да го отклучите и стартувате возилото користејќи мобилен телефон, а сѐ што е потребно е да ја преземете апликацијата и автомобилот да ја поддржува опцијата за виртуелен клуч.

Digital Car Key е само една од многуте апликации што Huawei ја направи со R&D центарот од Финска, со кој соработува веќе една деценија.

За да се користи овој дигитален клуч за автомобил се користи NFC чип, кој веќе го имаат повеќето телефони на Huawei, па затоа е потребно само корисникот да има соодветна апликација за такво нешто.

Исто така, услугата за виртуелен клуч ќе биде достапна само за корисниците на уредите Huawei со EMUI 9 и понов софтвер, со цел да се запазат сите потребни безбедносни процедури и да се користат стандарди кои можноста за измама или хакирање ја сведуваат до ниво на теорија. Виртуелниот клуч е единствен за секое возило, се креира со помош на апликација од производителот на автомобилот и овластување на Huawei уред, а се чува директно во чипот на уредот, каде што е шифриран и заштитен од копирање (без два чекори за авторизација).

Виртуелниот клуч може да се сподели со членовите на семејството и пријателите, кога корисникот го сака тоа пратејќи точно дефинирана постапка, така што автомобилот може да се отклучи од далечина, па дури и да се стартува моторот.

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Мобилни

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Read more

Како да го лоцирате вашиот iPhone кога е исклучен?

Read more

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе