Идеја за десерт: Чоколаден колач

Десерт со овошје и два вида чоколадо.

Потребни состојки:

За подлога

175 г чоколадни бисквити

55 г путер

225 г црно чоколадо

225 г млечно чоколадо

55 г шеќер

350 г крем сирење

425 мл хопла

5 лажици Baileys

Јагоди

Какао

Начин на подготовка:

Растопете го путерот. Растопете го чоколадото и оставете го да се излади. Измелете ги бисквитите и промешајте ги со растопен путер. Подготвената смеса ставете ја на дното на калапот па ставете ја во фрижидер.

Користете тава со пречник од 20 сантиметри.

Измешајте ја хоплата во цврст шлаг. Потоа измешајте го крем сирењето со шеќер. Додајте шлаг, растопено чоколадо и Baileys и соединете ја смесата.

Смесата со чоколадо додајте ја врз чоколадната подлога од бисквити. Израмнете и оставете го колачот во фрижидер неколку часа.

Пред служење декорирајте со какао и свежо овошје.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Рецепти

Лосос на три начини

Read more

Марио готви меци пакери

Read more

Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе